60 let od stavby Berlínské zdi

Dnes je tomu přesně 60 let, kdy vystrašení obyvatelé Berlína zjistili, že se jejich město rozděluje. V prvních okamžicích to byla “jen” kola ostnatého drátu, po několika dnech započala stavba skutečné zdi, jak ji známe z předrevolučních dob.

Berlín byl rozdělen od Jaltské konference na 4 okupační zóny. Na Sovětskou (Východní Berlín)a na 3 spojenecké (Západní Berlín). Východní Berlín se v roce 1949 stal hlavním městem nove vzniklé NDR (Německa “demokratická” republika). Západní Berlín zůstal ostrovem v NDR.Původně bylo možné se mezi Východním a Západním Berlínem volně pohybovat. Lidé z východu pracovali na západě a naopak. Problém byl ale v tom, že od vzniku NDR do roku 1961 odešlo do Spolkové republiky cca 2,5 milionu obyvatel, což bylo skoro 20%. Téměř všichni byli vzdělaní a mladí téměř všichni odešli přes Západní Berlín.  V NDR zůstávala pouze dělnická třída. NDR byla personálně vyhladovělá a tak se hledalo řešení. Jediné možné, které komunisté mají je oplotit zemi aby udrželi obyvatele násilím uvnitř. 

Pokud se člověk dívá na dobové fotografie a zároveň má tu znalost, je mu jasné, že Berlínská zeď byla podstatně lépe postavená a střežená, než jsou v současné době věznice, ve kterých se nacházejí ti nejhorší vrazi a odsouzenci na doživotí. Něco to o komunistickém režimu vypovídá. Něco podobného se u nás nacházelo na hranicích s Německem a Rakouskem. 

Při pokusech o překonání bylo zavražděno mnoho lidí. Historici se neshodnou na přesném počtu. Minimálně to bylo 62, maximálně 260. Při výcviku strážných zněla instrukce: “Neváhejte střílet i do žen a dětí”. Mrazí Vás při tom? 

Technické detaily a historii není třeba podrobně připomínat. To vše je k nalezení na webu nebo v knihovnách.

Co je ale třeba připomínat je ten symbol. Symbol komunistického režimu. Symbol nesvobody. Symbol rozděleného světa. Symbol násilí. Symbol vězení. 

Mnoha lidem se to bude zdát zbytečné, připomínat si výročí Berlínské zdi. Je to přece už 60 let, co vznikla. Je to přece už 32 let co zanikla. Svět už je jinde a žijeme jinak.

Považuji tento pohled za velký omyl. 

Ano žijeme dnes již ve svobodné zemi, jsme součástí Evropské unie a NATO. Je to napořád? Kdo nám vládne? Koho jsme si to zvolili? 

Na Hradě máme bývalého komunistu, který zcela nepokrytě hájí zájmy nepřítele, komunistického Ruska a komunistické Číny. Ano zvolili jsme si ho dobrovolně.

Premiérem země je bývalý nomenklaturní komunista, člen bratrské (jak  sami komunisté strany nazývali) strany, která postavila Berlínskou zeď. Navíc agent Stb - toho nejbrutálnějšího represivního orgánu komunistické zvůle. Navíc vládne s podporou komunistů v čele s dalším agentem Stb. V záloze mají fašisty, pokud by se náhodou komunistům nechtělo hlasovat.Proto je potřeba si takové symboly jako je Berlínská zeď připomínat. Protože se blíží volby a podle průzkumů hrozí, že nám budou komunisti i nadále vládnout. Jak je to možné, 31 let po revoluci?

Pokud se podíváme na sociální složení voličů jednotlivých stran a vzpomeneme si na 20% vzdělaného národa, který odešel z NDR, tak pokud by se to samé stalo u nás dnes, Babiš, komunisti a Okamura by měli ve volbách dohromady 80-85%. (O tomto jevu bude nějaký další článek, který určitě vyjde před říjnovými parlamentními volbami).

I když máme skoro všichni už dospělé děti, rozhodně jim, ani nám, neuškodí krátký historický diskurz.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnotilo: 2

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekNejnovější komentáře k příspěvkům

UVÍZLI JSME V SÍTÍCH :-)

Malé připomenutí, #leto je nádherné! 👍🏼☀️
Malé připomenutí, #leto je nádherné! 👍🏼☀️
7 měsíců ago
View on Instagram |
1/4
Zdá se, že konečně dorazilo jaro❗️ 😎
Zdá se, že konečně dorazilo jaro❗️ 😎
9 měsíců ago
View on Instagram |
2/4
Žádné nové lajky ani followeři? Jak chcete! 😀 Řekli jste si o to sami! Dáme těžší kalibr. Co třeba #mops pro začátek?
Žádné nové lajky ani followeři? Jak chcete! 😀 Řekli jste si o to sami! Dáme těžší kalibr. Co třeba #mops pro začátek?
10 měsíců ago
View on Instagram |
3/4
Nekupujte dětem motorová vozidla! Učte je chodit, studovat nebo nejlépe pracovat. Neznají ještě hodnotu zdrojů a lidského úsilí. Pomůžete tím jim, sobě, ale i vašemu okolí. #kruhyvobili #deti #vychova #hodnota #pole
Nekupujte dětem motorová vozidla! Učte je chodit, studovat nebo nejlépe pracovat. Neznají ještě hodnotu zdrojů a lidského úsilí. Pomůžete tím jim, sobě, ale i vašemu okolí. #kruhyvobili #deti #vychova #hodnota #pole
11 měsíců ago
View on Instagram |
4/4

To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved