Apulie – trochu neznámá Itálie

Máme tady začátek ledna, počasí za moc nestojí. Je prostě hnusně. Ani pořádná zima není. To chce vlít trochu optimismu do žil. Mě to dává nejen cestování jako takové ale i jeho reálné plánování. Covid nás trochu uzemnil, více času jsme trávili doma nebo na cestách po domovině. O tom jsme trochu psali.

Blíží se ale velmi rychle první část sezony cestování off-season tedy před tou hlavní sezonou. Upozorňuji, že letecké společnosti už mají vypsané letenky od poloviny dubna a dají se v současné době koupit za pakatel, nebo tedy za velmi rozumnou cenu. Mimo jiné i do Bari. Od konce dubna se dají sehnat přímé lety. Z Prahy jste tam za necelé 2 hodiny, takže dřív než po D1 v Brně. A taky bezpečněji. Když jsme u aut, jedno jsme si jako obvykle na letišti půjčili a vyrazili. Bari je hlavní a největší město v provincii Apulia.  Ta je zeměpisně, pro zjednodušení, podpatek italské „boty“. Většina Čechů je zvyklá jezdit maximálně do Říma. Jižněji se mnoha lidem zdá, že je to daleko a taky už je tam moc horko.

Bari je přístav v podstatě uprostřed Apulie. Je to město, které, pokud Vám zbude čas si prohlédněte, pokud ne, žádnou velkou ztrátu neutrpíte. Rozděluje Apulii tak trochu napůl. Na úrodný sever a na nehostinný jih. My jsme vloni, první týden v říjnu, procestovali tu jižní část. Počasí již bylo příjemné. Přes den 25-27 st, noci 10-15. Takže ideální. 

To, co jsem napsal o Bari platí i o Brindisi. Na druhou stranu v Itálii nenajdete opravdu naprosto nezajímavé město. Ale já asi nejsem objektivní, protože Itálie je moje srdcovka a Italům ledacos odpustím. 

Na jih jsme se vydali ze tří důvodů. Prvním z nich bylo město Lecce, ve kterém jsme chtěli strávit několik dní. Druhým byla teplota moře v tuto roční dobu. A tím třetím bylo to, že jsme chtěli potkat co nejméně turistů. O Lecce budu psát v dalším článku podrobněji a ty další dva důvody se nám potvrdily. Moře bylo tak akorát a turistů jsme opravdu moc nepotkali. A ty, co jsme potkali byli většinou fine50.

V Apulii je toho hodně k vidění. Příroda je už tak trochu předehra k severní Africe. Z měst bych jmenoval 6 zásadních. Již zmiňované Lecce, Otranto, Ostuni, Alberobello, Nardo a Matera (ta se nachází v sousední provincii Basilicata, ale jen kousek). Tu ale vynechat nesmíte.  

Apulie je i v Itálii tak trochu zapomenutý kraj. Je známý tím, že se tam pěstuje nejvíce vína a oliv ze všech italských provincií.  A musím říct, že místní červené je opravdu lahůdkové. Většinou se jedná o dosti těžká, sladší, s vyšším obsahem alkoholu a opravdu rudá vína.

Čas tam plyne nějak pomaleji než u nás na severu. Pomaleji i ve srovnání se severem Itálie. Je to trochu podobné jako v Kalábrii. Malinko se divíte, že jste pořád na území EU. 

Kromě placení Eurem si to uvědomíte při jídle. Ať zabrousíte do jakékoli restaurace nebo bistra, jen těžko uděláte chybu a narazíte na něco nedobrého. Nám se to nestalo. Apulie je chudý kraj a jak to bývá to nejjednodušší bývá to nejlepší. Není možné zapomenout si dát v Apulii orechiette, což jsou ouška, místní těstoviny, které si jinde v Itálii nedáte. Zvláštní, ale velmi chutnou lahůdkou jsou orechiette alle cime di rapa. Což jsou zmíněné těstoviny s listy tuřínu. Stojí to za vyzkoušení. Podle mě ale maximálně 2x. Jinak samozřejmě jako všude v Itálii. Spousta masa, těstovin, šunek, proscuito, apod. A to víno!!! A ten olivový olej. Někdy by člověku stačilo si namáčet místní, čerstvé pečivo do oleje a zapíjet vínem. A vodou taky (je tam pořád dost teplo). Co mohu bez pochyb doporučit jsou jejich degustační prkénka. Různé šunky, sýry, salsiccia, zeleniny. 

V příštím díle něco víc o jmenovaných městech.

Jak hodnotíte tento příspěvek?Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hodnotilo: 4

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekNejnovější komentáře k příspěvkům

UVÍZLI JSME V SÍTÍCH :-)

Malé připomenutí, #leto je nádherné! 👍🏼☀️
Malé připomenutí, #leto je nádherné! 👍🏼☀️
7 měsíců ago
View on Instagram |
1/4
Zdá se, že konečně dorazilo jaro❗️ 😎
Zdá se, že konečně dorazilo jaro❗️ 😎
9 měsíců ago
View on Instagram |
2/4
Žádné nové lajky ani followeři? Jak chcete! 😀 Řekli jste si o to sami! Dáme těžší kalibr. Co třeba #mops pro začátek?
Žádné nové lajky ani followeři? Jak chcete! 😀 Řekli jste si o to sami! Dáme těžší kalibr. Co třeba #mops pro začátek?
11 měsíců ago
View on Instagram |
3/4
Nekupujte dětem motorová vozidla! Učte je chodit, studovat nebo nejlépe pracovat. Neznají ještě hodnotu zdrojů a lidského úsilí. Pomůžete tím jim, sobě, ale i vašemu okolí. #kruhyvobili #deti #vychova #hodnota #pole
Nekupujte dětem motorová vozidla! Učte je chodit, studovat nebo nejlépe pracovat. Neznají ještě hodnotu zdrojů a lidského úsilí. Pomůžete tím jim, sobě, ale i vašemu okolí. #kruhyvobili #deti #vychova #hodnota #pole
11 měsíců ago
View on Instagram |
4/4

To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved