Pokud se vidíte v jednom nebo více z následujících výroků, tak nenakupujete to, co opravdu chcete Vy, ale to, co chce majitel supermaketu - prostě obchod ovládá Vás. Ušetřete peníze, čas - a mnoho kalorií - tím, že budete své nákupy více organizovat a plánovat.
Takže ty výroky, které se Vás možná týkají:
- Jen zřídkakdy nebo nikdy nepíšu nákupní seznam.
- Jdu nakupovat, když mám hlad.
- Jdu do obchodu s malou nebo žádnou představou o tom, co budu kupovat.
- Kupuji věci, aniž bych věděl kdo je bude jíst a kdy je bude jíst.
- Nakupuji věci, které jsou navzájem nekompatibilní co se týše vaření konkrétního jídla a navíc nemají stejnou dobu expirace - nebudou k dispozici ve stejnou dobu.
- Snadno se nechám únést speciálními "nabídkami" a úspornými balíčky. Neřeším, zda se stačí zkonzumovat v rámci záruční doby.
- Nechám se ovlivnit touhami svých dětí, které by koupily na co podívají.
Nákupní seznam
Je přeba převzít kontrolu nad nakupováním a nenechat to na supermarketu. Naopak využijme naplno všechny výhody a možnosti , které nám moderní obchody nabízejí, a které Vám pomohou. Organizace v konečném důsledku stojí méně času a penez než dezorganizace. Už jsem o tom psal v serálu "Život jako projekt. Tady Vám každá minuta plánování ušetří nejen 10 minut pobíhání po obchodě, ale ušetří Vám i peníze za to, co byste vyhodili a jako bonus Vám ušetří kalorie, které nespotřebujete. Vyžaduje to jenom trochu praxe.
Zde jsou hlavní tipy, které vám pomohou nakupovat, abyste se vyhnuli bezduchému nakupování a potom bezduchému jídlu později doma.
1. Naplánujte co nejlépe to, co máte v úmyslu jíst v nejbližším týdnu. Pokud můžete plánovat najednou celý týden, tím lépe. Zapište si všechna jídla, která budete vařit nebo připravovat a poté je převeďte do nákupního seznamu. Pro opavdové systematiky je možno zde plánovat i finance. Uspořádejte svůj seznam do „podobných skupin“ - např. všechna zeleniny dohromady, totéž ovoce, všechny mléčné výrobky, drogerie, atd. Tímto se s velkou pravděpodobností uchráníte od impulzivních nákupů a položek.
2. Pokud rádi mlsáte, zahrňte do seznamu několik nízkokalorických položek s nízkým obsahem tuku a hlavně cukrů, kterými nahradíte ty kaloričtější. Postupně se takto můžete zbavit kalorických bomb, které většinou pamlsky představují.
3. Nakupujte brzy po jídle. Je dobře známo, že pokud nakupujete, když máte hlad, kupujete více, zejména „okamžité energie“, hotová jídla jako sušenky a čokoládové tyčinky. Něco, co se dá sníst hned a nemusí se vařit nebo připravovat. Pokud je to možné, nakupujte, když jste v pozitivním naladění mysli.
4. Nakupujte jenom občas. Systém seznamů by měl zajistit, že se nemusíte bát, že v obchodě na něco zapomenente. Dnes, s mrazáky, ledničkami a tolika produkty s dlouhou životností, byste měli být schopni si nákupy zorganizovat kolem týdenního nákupního seznamu a tedy týdenního nákupu. Většina ovoce a zeleniny v pohodě vydží týden, zejména pokud si vyberete plody, které nejsou ještě úplně vyzrálé a uložíte je v chladu. A během týdne pak budete dokupovat už jenom třeba pečivo, aby bylo čerstvé.
5. Lákají Vás speciální nabídky nebo multi-pack balení i tak? Zkuste si představit, kdo to bude jíst a kdy. Pokud nemáte velkou rodinu, vyhněte se velkým balením - buďto se přejíte, nebo to vyhodíte. (nemluvím o toaletním papíru a prášku na praní).
6. Pamatujte, že žijeme ve společnosti hojnosti. Jíme více, než potřebujeme, protože nakupujeme více, než je nezbytně nutné. A protože jíme více, než je nutné, vážíme více než je zdravé a hezké. Než půjdete se seznamem a po jídle nakupovat řekněte si pro sebe: „Ano, můžu a budu se držet seznamu!“