Nebát se chyb

Už Albert Einstein říkal: “Kdo nikdy neudělal chybu, nikdy nezkoušel nic nového”.Znám lidi, kteří mají panickou hrůzu udělat chybu a tak raději nedělají nic, co by zavánělo alespoň zdáním nějaké novinky. Jejich život je jakýmsi kruhem ve kterém se cítí bezpečně a zároveň jako ve vězení.

Jinou možnost máme, pokud chyby vezmete jako součást naší cesty a nakonec si je můžeme i zamilovat.  Protože pokud se v životě alespoň trochu o něco snažíme a je úplně jedno zda v práci, vztazích, výchově dětí, koníčkách, děláme chyby. Pokud překonáme naše EGO a připustíme tento stav, máme vyhráno.

Chyby jsou něco, co nás povznáší. Pokud se s nimi budeme žrát a mít z nich špatné spaní, postupně nás umoří a paralyzují stejně jako jsem psal v článku Kritika jako zbraň. Pokud se dokážeme nad chyby povznést, ony dokážou povznést nás. Na vyšší úroveň. Pokud jsem připraven s chybami pracovat jako s něčím, co je součástí jakéhokoliv mého konání, chyby mi pomohou dělat věci lépe a inteligentněji, pomohou mi udělat ze mě  lepší verzi mě samotného. Rostu se svými chybami. Mám je rád. Fakt.

Zkušenost je nesdělitelná

Onehdá jsem měl dlouhý rozhovor s jedním ze svých synů. Mohu se pochlubit, že se mnou chtěl probrat věci, které se týkají jeho vztahu. Možná jsem někde neudělal chybu, že má zájem být se mnou takhle důvěrný. No a protože vyznávám spíše mentorské než koučovací metody, jal jsem se mu uvádět příklady z našeho okolí a i ze své praxe☺. Dlouho jsme diskutovali, přiznal jsem se mu k mnoha chybám, které jsem spáchal a které mě posunuly. Závěr byl nepřekvapivý. Synek konstatoval, že zkušenost je nepřenositelná a že děkuje, ale že si jde udělat svoje chyby, které ho povznesou. Zasmáli jsme se tomu, ale pravdu měl on. On žije svůj život a v něm dělá svoje chyby.

Důležité je ale to, co platí obecně. Přiznat chybu sám před sebou je povznášející. Přiznat chybu veřejně, třeba v práci a omluvit se za ní je statečné a dospělé. Pokud tak činíme, podřízení a kolegové na nás nekoukají jako na idioty, ale uznávají naší sílu. 

Začali jsem citátem, skončíme citátem.

“Každý děláme chyby. Každý den děláme chyby. Jenom idiot je ale opakuje”.

  • Dlaší články autora
Pavel Pulkráb

Pavel je jedním z otců zakladatelů tohoto webu. Rozhodl se, že zúročí své zkušenosti a pokusí se pomoci lidem v situacích, které je zaskočily nepřipravené. Rád říká, že je asi nejstarším člověkem v Čechách, který založil start-up. Již několik let se úspěšně věnuje vlastnímu podnikání v oblasti správy majetku a kryptoměn. Mentoruje projekty a managery. Zjistil, že život v 50+ ho překvapivě baví víc než dřív.

follow me

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hodnotilo: 4

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *