Nemáš právo šířit nenávist

….ale rasistou být můžeš. Chtělo by se říci: “Díky, Ústavní soude“.

Nebyl to nijak zvlášť mediálně známý případ, ale jistý pan Kroupa v roce 2017 zveřejňoval na sociálních sítích rasistické „vtipy“ na účet romských, arabských a vietnamských dětí. Komentáře typu ….že plyn by to vyřešil, apod. Nechutnost, jasný trestný čin.Pan Kroupa byl za uvedené odpornosti odsouzen. Podal si stížnost k Ústavnímu soudu, že se jednalo o vtip a „svobodné vyjádření názoru“. Ústavní soud naprosto správně, stížnost zamítl, že se jedná o šíření rasové nenávisti. Pokud to pan Kroupa považuje za vtip, tak to o něm a jemu podobným vypovídá.

Implicitně z toho plyne, že Ústavní soud nikomu nezakazuje, být rasistou. A to je v pořádku. Třeba tak byl v rodině vychován, nebo má za svůj život negativní zkušenosti s lidmi jiných barev pleti nebo ras. Nebo je to jeho životní program, protože jiný nemá nebo ho není schopen. Soud pouze říká, že je zakázané takové nenávistné výroky šířit, publikovat nebo jakkoli prezentovat  

Proč je to rozhodnutí Ústavního soudu důležité? Protože se jedná o civilizační normu a není možné takové chování tolerovat. Pokud by se podobné „vtipy“ netrestaly a takové výroky se tolerovaly v rámci „svobodného vyjádření názoru“, jejich množství a intenzita by se postupně zvyšovaly. Nemusíme chodit daleko. Stačí si vzpomenout na Německo 30.let 20. století. Kam vedla rasová a třídní nenávist. Podívejme se do Ruska po bolševické revoluci v roce 1917 kam vedla třídní a rasová nenávist. 

Nepřijatelné chování se stalo společenskou normou, a nakonec to stálo desítky milionů lidských životů.

Byla vynesena řada rozsudků za šíření zrůdné ideologie různými moderními fašisty a neofašisty. V pořádku. Můžeme diskutovat, zda rozsudky byly adekvátní provinění, ale byly jasné. 

Naše soudnictví nám dluží odsouzení pachatelů šíření komunismu, naprosto stejně zrůdné ideologie, jako v případě šíření fašismu. 

Snad se ale blýská na lepší časy. Tento týden soud vynesl také rozsudek nad člověkem, který prokazatelně bojoval na straně ruských separatistů a tím pádem Ruska na východě Ukrajininy. Byl odsouzen za terorismus. Na 21 let. Soud nazval aktéry pravými jmény. Teroristy. 

Ti jsou třetí do party. 

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnotilo: 1

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekNejlépe hodnocené příspěvky

Nejnovější komentáře k příspěvkům

UVÍZLI JSME V SÍTÍCH :-)

#havajske #pokebowl Dobrou chuť! 👍🏼❤️ #muzemedoporucit
#havajske #pokebowl Dobrou chuť! 👍🏼❤️ #muzemedoporucit
před 2 měsíce
View on Instagram |
1/4
Ne každý záměr se úplně vydaří. ☹️☹️☹️
Ne každý záměr se úplně vydaří. ☹️☹️☹️
před 3 měsíce
View on Instagram |
2/4
Zdá se, že jsou tam už na něj připravení. 👍🏼😀
Zdá se, že jsou tam už na něj připravení. 👍🏼😀
před 8 měsíců
View on Instagram |
3/4
Pecka! Děkujeme a gratulujeme! 👍🏼😀 Nakonec jsme to #SPOLU dokázali! #TaktoANO
Pecka! Děkujeme a gratulujeme! 👍🏼😀 Nakonec jsme to #SPOLU dokázali! #TaktoANO
před 9 měsíců
View on Instagram |
4/4

To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved