Od pátku do pátku 05/22

ČNB zvýšila úrokové sazby o 0,75 bodu na 4,5%. Touto cestou se snaží dostat pod kontrolu inflaci, která v lednu meziročně atakovala až 7%.  

Premiér Petr Fiala se sešel na první pracovní večeři od jmenování vlády s Milošem Zemanem. Žádná podstatná ani zajímavá informace z této schůzky nebyla zveřejněna. Vláda se rozhodla na doporučení Bezpečnostního výboru jmenovat Michala Koudelku řádným ředitelem BIS. 

Ve středu sněmovna schválila novelu Pandemického zákona, který je důležitý pro fungování v době pandemie, aby se nemusel hned vyhlašovat nouzový stav při každé trochu větší vlně nákaz.

Vláda podepsala s Polskem dohodu o ukončení sporu ohledně těžby v dole Turów. Polsko nám zaplatí kompenzace a ČR stáhne žalobu. Jestli je dohoda pro ČR výhodná ukáže nejbližší budoucnost. Minimálně spor přestane zatěžovat vzájemné vztahy.

Policie a BIS vyšetřuje KPR v souvislosti se skartací dokumentů týkajících se kauzy Vrbětice. Existuje důvodné podezření, že se utajené dokumenty dostaly do nepovolaných rukou lidí, kteří nemají odpovídající bezpečnostní prověrky.   Proto byly dokumenty skartovány, aby se nenašly stopy DNA.

Vláda, po zrušení všech aktivit ohledně kanálu DOL (Dunaj, Odra, Labe) ukončila činnosti i na dalším megalomanském projektu – výstavba úřednického města v Praze Letňanech. Praha využije toto rozvojové území pro výstavbu bytů a související infrastruktury.  

Foto: David W. Černý

Slovensko a USA podepsaly mezivládní dohodu o obranné spolupráci. Dohoda umožní americkým vojákům využívat infrastrukturu dvou vojenských letišť v zemi, případně dalších dohodnutých zařízení a prostor. Bratislava by měla získat přes 100 milionů dolarů na jejich modernizaci. Doufám, že se podobnou smlouvu podaří uzavřít i naší vládě.

Izraelský prezident Jicchak Herzog jako první hlava státu této blízkovýchodní země přicestoval na návštěvu Spojených arabských emirátů. Což je skvělá zpráva pro civilizovaný svět a špatná pro Palestince a Írán.

Akcie společnosti Meta (Facebook) se během jednoho dne propadly o více jak 20% tedy přibližně 200 miliard dolarů, což je nejvyšší pokles v historii. Důvodem byl citelný pokles hospodářských výsledků. Jen pro porovnání. Jedná se o částku odpovídající rozpočtu ČR na tři roky.

Slavný klub Washington Redskins se po 90 letech své existence přejmenoval na Washington Commanders. Další slavný symbol Ameriky podlehl politické korektnosti. 

Když už jsme u amerického fotbalu tak nemohu nezmínit, že Tom Brady ukončil svou veleúspěšnou kariéru. Za 22 let získal se svými tymy 7 Super Bowlů.Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnotilo: 2

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekNově zvolený prezident se ujme úřadu za

Nejnovější komentáře k příspěvkům

UVÍZLI JSME V SÍTÍCH :-)

To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved