Poučení z dnešní situace

Mluvil jsem s kolegou, který již pět let žije a pracuje v Německu. Samozřejmě, že jsme se nemohli vyhnout porovnání koronavirové situaci u nás a u sousedů.Nebudu obtěžovat s čísly, která se mění každou hodinu. Porovnání jenom v řádech. Němci mají při násobně vyšších kapacitách testování, při 80 milionech obyvatel poloviční nárůstky pozitivně testovaných než my. Kde udělali soudruzi z NDR chybu?🙂

Situace je tam opravdu diametrálně odlišná než u nás. Kolega je velmi inteligentní, seriózní a strukturovaný člověk a tak jsem se ho se zájmem, jako insidera ptal, jak je to možné, že máme tak odlišné výsledky.

Odpověď nebyla krátká, nicméně se ji pokusím interpretovat. 

Po tom jarním průšvihu se udělaly velmi podrobné analýzy. Na jejich základě se stanovily přesné plány, odpovědnosti. Aktualizovaly se procesy řízení a předávání informací. Přes léto proběhly všechny přípravné práce. U některých složek záchranného systému proběhla cvičeníZpřesnila se komunikace mezi spolkovými zeměmi a centrální vládou.

Veřejnosti byla připravovaná a realizovaná opatření přesně vysvětlena a zveřejněna data. V květnu se rozvolňovalo velmi pomalu. Roušky se nepřestaly ve vymezených prostorech nosit. Domy kde se pečuje o seniory mají zvláštní režim, aby se jejich klienti ochránili. Všichni odborníci, centrální vláda i vlády spolkové dělaly vše proto, aby svými prohlášeními nevyvolali paniku

Na další detaily už nebyl čas a zároveň by byly zbytečné. Myslím, že stačí si přečíst pouze zvýrazněná slova a pasáže a každému je jasné, proč se dnes nacházíme, na rozdíl od Německa, v obzvláště nevýhodné situaci. 

Slyšeli jsme za posledních půl roku od někoho odpovědného u nás alespoň některá z uvedených a zvýrazněných slov? 

Nejhorší je na tom to, že i v našem státě máme vycvičené profesionály (hasiči, vojáci, zdravotníci, policisté), kteří vědí přesně, co mají dělat. Pandemické a krizové plány s přesně popsanými procesy máme také. Všichni si pamatujeme katastrofální povodně v letech 1997 a 2002.

Nicméně ač signatář petice lékařů “Otevřený dopis lékařů vládě, parlamentu a médiím ohledně tzv. koronavirové krize” z 2.října se stejně jako my všichni musím přizpůsobit situaci.

Kousněme se, a další omezení přežijme tak, že:

  • budeme dodržovat vládní nařízení i když si o nich myslíme svoje,
  • nebudeme se bát, protože “tento typ koronaviru nepředstavuje pro zdravé občany v produktivním věku vážnou hrozbu, jestliže nejsou dlouhodobě vystaveni vysoké dávce viru”,
  • budeme o sebe pečovat optimismem, pohybem, sexem, jídlem a spánkem,
  • ochráníme seniory, 
  • příští rok půjdeme volit, aby u nás začaly zase fungovat pravidla a procesy (aby náš stát začal normálně fungovat).

  • Dlaší články autora
Pavel Pulkráb

Pavel je jedním z otců zakladatelů tohoto webu. Rozhodl se, že zúročí své zkušenosti a pokusí se pomoci lidem v situacích, které je zaskočily nepřipravené. Rád říká, že je asi nejstarším člověkem v Čechách, který založil start-up. Již několik let se úspěšně věnuje vlastnímu podnikání v oblasti správy majetku a kryptoměn. Mentoruje projekty a managery. Zjistil, že život v 50+ ho překvapivě baví víc než dřív.

follow me

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnotilo: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *