Rovnice o 21 (ne)známých

Prezident republiky. Už to sousloví ve mně vzbuzuje respekt. Pořád ještě. A to i navzdory faktu, že v posledních letech čeští nositelé tohoto označení ve mně zrovna neevokují obraz majestátu.

Původní porevoluční demokratická volba prezidenta, tedy prostřednictvím volených zástupců v obou komorách Parlamentu, mi sice připomínalo tak trochu cucání bonbonu přes igelitový pytlík, ale v konečném důsledku jsem někdy byla ráda, že to za mě rozhodnou ti, jímž jsem dala ve volbách svoji důvěru.Když se v roce 2012 rozhodlo, že si budeme prezidenta volit napřímo, vlastně jsem se zaradovala. Ale pak mi to došlo – vždyť hlavu státu (aniž bych se nějak povyšovala nebo neměla respekt k ostatním) ale tak nebudu volit jenom já a mně názorově i jaksi lidsky blízcí lidé, ale všichni v téhle zemi! I všelijací pomýlenci. I trollové. I ta paní Nováková, co za totáče donášela na našeho tátu do Bartolomějský. Prostě každý, kdo naplní podmínky přímé volby.

Volba nového prezidenta je za dveřmi, již v lednu. Ten starý už naštěstí vystřílel všechnu prezidentskou munici čili doba, kdy budeme moci nechat vyvanout pachuť po vládnutí sebestředného zloprcka, otevřít na hradě okna a vpustit tam závan svěžího rozumu, vkusu a důstojné reprezentace, je už na spadnutí. 

Na českém prezidentském nebi se zjevilo 21 hvězd (voko bere 😊). Některé šajní už delší dobu, některé jsou teprve novy, některé ani nezáří. Dalo by se tedy říct, že máme z čeho vybírat Ale vážně a s respektem jich lze brát bohužel ale jen pár.

Problém ale vidím hlavně v tom, že člověk, aby i nad těmi, které by docela rád na hradě viděl, musí přivřít vždy aspoň jedno oko! Není totiž skoro kandidát, který by měl k funkci prezidenta dostatek předpokladů a zároveň měl ZCELA čistý štít. Asi si někteří z kandidátů tak ani neuvědomují, jak těžké to nám lidem dělají, když jdou do kandidatury se škraloupy z minulosti, ale hlavně se nedokážou k tomu postavit čelem, nevymlouvat se, přiznat bez vytáček svoje poklesky, vejít do té arény a ukázat své slabé místo, ať se národ rozhodne, zda tam vrazí kopí.  Místo toho kličkují a mlží, zaplétají se nebo se obhajují trapnými argumenty.

Je vážně tak těžké najít v téhle zemi člověka, který by naplňoval nějaké obecné parametry prezidenta a netáhl se na ním stín zásadnějšího občanského či lidského selhání? 

Cítím se hrozně, protože na každém kandidátovi mi něco vadí. Přitom (a vím to!) abych se vůbec k volbám dokopala, měla bych se spíš soustředit na to, co mě u nich oslovuje, co nás spojuje, kde cítím jejich potenciál k dobrému prezidentování.

Tak aspoň jedna dobrá zpráva – já osobně jsem totiž šťastná za alespoň jednu prezidentskou kandidátku – ženu. A to ne proto, že bych to hrála na nějakou genderovou či kýhovýra vyváženost, ale proto, že se tu jeví šance vnést do prezidentském úřadu kouzlo silné ženské intuice, která v historii politiky nejednou už prokázala lidstvu dobrou službu. 

Vím, že jsem v tomhle ohledu idealista, ale upřímně bych tomuhle národu (a sama sobě) přála, abychom mohli volit lehkou rukou. Aby už konečně skončila éra pokukování po okolních zralých, nezkorumpovaných a v konečném důsledku i pohledných reprezentantech země. Chtěla bych jen tak sáhnout do pytlíku a vytáhnout si ESO. Otázku, které rozumím a umím na ni i odpovědět.

Ale tuším, že moje volba bude lehká úměrně svědomí těch, co se nabízejí. A jak řekl můj kamarád: tak snadné, jako to bylo u Václava Havla, to už asi nikdy nebude.

Jak hodnotíte tento příspěvek?Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Hodnotilo: 7

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekVěra Zacharova

Před 10 měsíců

Irenko úplně s Tebou ve všem souhlasím kdyby si to tak všichni uvědomili Věra Zacharova

Nejnovější komentáře k příspěvkům

UVÍZLI JSME V SÍTÍCH :-)

Malé připomenutí, #leto je nádherné! 👍🏼☀️
Malé připomenutí, #leto je nádherné! 👍🏼☀️
7 měsíců ago
View on Instagram |
1/4
Zdá se, že konečně dorazilo jaro❗️ 😎
Zdá se, že konečně dorazilo jaro❗️ 😎
9 měsíců ago
View on Instagram |
2/4
Žádné nové lajky ani followeři? Jak chcete! 😀 Řekli jste si o to sami! Dáme těžší kalibr. Co třeba #mops pro začátek?
Žádné nové lajky ani followeři? Jak chcete! 😀 Řekli jste si o to sami! Dáme těžší kalibr. Co třeba #mops pro začátek?
10 měsíců ago
View on Instagram |
3/4
Nekupujte dětem motorová vozidla! Učte je chodit, studovat nebo nejlépe pracovat. Neznají ještě hodnotu zdrojů a lidského úsilí. Pomůžete tím jim, sobě, ale i vašemu okolí. #kruhyvobili #deti #vychova #hodnota #pole
Nekupujte dětem motorová vozidla! Učte je chodit, studovat nebo nejlépe pracovat. Neznají ještě hodnotu zdrojů a lidského úsilí. Pomůžete tím jim, sobě, ale i vašemu okolí. #kruhyvobili #deti #vychova #hodnota #pole
11 měsíců ago
View on Instagram |
4/4

To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved