Šatník v kapsli

Už jste slyšeli pojem „capsule wardrobe“

Když jsem ho slyšela poprvé, vybavila jsem si takové ty ručníky, co se stlačí do velikosti multivitaminové tablety a po namočení nabudou původního rozměru. Nebo Popelčiny oříšky, prostě něco, do čeho zázračně zkomprimuju svých 850 kusů oblečení včetně bot, hodím to do kabelky a jdu. No skoro. Capsule wardrobe je koncept promyšleně poskládaného, spíše minimalistického šatníku. S omezeným počtem kusů, které lze mezi sebou snadno kombinovat. Z kvalitních materiálů, které nemusíte po 1 obléknutí vyvařit nebo vyhodit. V základních barvách a padnoucí (žádný motivační džíny, co jste naposled oblékla ve 2. třídě). Taková skříň, která na vás ráno nevyhřezne, ale uklidní vás omezenou možností volby a svojí praktičností.

Chlapi mají takový šatník většinou přirozeně. Už proto, že v jejich světě neexistují pojmy jako podprsenka, sukně, punčocháče, malé černé či overal na spaní. A taky proto, že ze své podstaty jdou po efektivitě, rychlosti a nepřináší jim zvrácenou radost zkusit ráno 10 variant kombinací džíny s tričkem (přičemž ve všech možnostech jsou modré džíny a černé tričko).

Jak má ale vypadat taková „capsule wardrobe“ v životě ženy

Najít můžete mnoho různých pojetí tohoto konceptu, většinou se lišící v počtu „povolených“ kousků. 

Můžete si vybrat takový přístup, co vás bude nejvíc bavit a nejmíň bolet. Znamená to totiž, že se zbavíte toho, co přebývá.

Maximálně 50 kousků i s botama? Zdá se vám to jako šílenství? Zkuste si 5 kousků bez bot! 

Naštěstí i extrémní přístupy dávají možnost měnit selekci podle sezon a dávají bokem sportovní vybavení. Takže není potřeba v zimě nosit plavky místo funkčního prádla na lyže jen proto, abyste zachránili planetu. 

Základem v každé sezoně zůstává těchto 10 věcí

tílko (bílé, černé nebo šedé), tričko s krátkým rukávem (kvalitní bavlna a střih), tričko s dlouhým rukávem (i např. pruhované), bílá košile, džíny (nebo černé kalhoty), sukně, kardigan, blejzr, malé černé šaty a svetr. Nezdá se to, ale lze z toho vykouzlit spoustu variant. 

Pokud potřebujete, aby to celé byla trochu hra, můžete se inspirovat na sociálních sítích řadou různých challengí. Je to způsob, jak nahodit kreativní jiskru a začít nad skladbou hadříků přemýšlet. Např. v 10x10challenge si musíte poskládat 10 různých outfitů z 10 kousků. Zajímavější je pustit do šatníku kamarádku, která vybere 5 kousků a ty musíte nosit v 5 různých skladbách po 5 následujících dní. To je 5x5 byfriend challenge. A jestli se chcete dostat hodně z komfortní zóny, momentálně frčí nošení těch samých šatů po 21 dní. Pozor – prát se můžou! 😊

Já mám momentálně capsule wardrobe danou tím, že mi z celé mé skříně padnout jenom jógové tepláčky. Ale v posledních letech se snažím investovat do věcí, které hodlám nosit do konce svých dnů a vzít si je s sebou do hrobu. Vím, je to trochu černý humor, ale zatím mám v této sbírce vlněný černý kabát a černou koženou bundu, takže to by odpovídalo. Dokonalou bílou košili jsem si už koupila taky…bohužel ve svém nejhubenějším období, takže teď čeká, až přijde znovu její čas. Netlačím na pilu a ani vy to nedělejte. Oblékání má být především o svobodě, sebevyjádření, pohodlí a radosti. Stačí, když se trochu inspirujete a při nájezdu obchodního centra budete hledat věci, co můžete nosit do konce vašich dnů 😊 A pro nějaký ten módní výstřelek si zajdete do second handu.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Hodnotilo: 5

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekNejnovější komentáře k příspěvkům

UVÍZLI JSME V SÍTÍCH :-)

Malé připomenutí, #leto je nádherné! 👍🏼☀️
Malé připomenutí, #leto je nádherné! 👍🏼☀️
7 měsíců ago
View on Instagram |
1/4
Zdá se, že konečně dorazilo jaro❗️ 😎
Zdá se, že konečně dorazilo jaro❗️ 😎
9 měsíců ago
View on Instagram |
2/4
Žádné nové lajky ani followeři? Jak chcete! 😀 Řekli jste si o to sami! Dáme těžší kalibr. Co třeba #mops pro začátek?
Žádné nové lajky ani followeři? Jak chcete! 😀 Řekli jste si o to sami! Dáme těžší kalibr. Co třeba #mops pro začátek?
10 měsíců ago
View on Instagram |
3/4
Nekupujte dětem motorová vozidla! Učte je chodit, studovat nebo nejlépe pracovat. Neznají ještě hodnotu zdrojů a lidského úsilí. Pomůžete tím jim, sobě, ale i vašemu okolí. #kruhyvobili #deti #vychova #hodnota #pole
Nekupujte dětem motorová vozidla! Učte je chodit, studovat nebo nejlépe pracovat. Neznají ještě hodnotu zdrojů a lidského úsilí. Pomůžete tím jim, sobě, ale i vašemu okolí. #kruhyvobili #deti #vychova #hodnota #pole
11 měsíců ago
View on Instagram |
4/4

To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved