Vitamín D - nejen v době Covidu

Když jsem před několika dny připravoval tento článek, koncipoval jsem ho jako informaci o důležitosti Vitamínu D v dnešním dnech. Kromě mnoha jiných účinků posiluje imunitu, která je v této době zásadní v ochraně před čínským virem. Zjistil jsem, že o tom píše spousta novin tak se nepřidám s meldováním jak je důležitý proti covidu, ale napíšu jak a proč je důležitý obecně.

Jeho podstatná část (80-90%) se za normálního provozu tvoří v naší kůži působením slunce. To je v této době, uprostřed podzimu, hodně omezeno, navíc lidé pracují s informací, že pobyt na slunci je pro naši kůži nezdravý, neřkuli nebezpečný. Ano, systematické a opakované opalování se uprostřed léta dotmava, několik hodin denně, je pozvánka na onkologii.S pobytem na slunci je to jako se vším, co se bere doslova. Z ochrany před "nezdravým" opalováním se stal opak. Trpíme nedostatkem slunce i uprostřed léta. Je to způsobeno jednak tím, že stále více pracujeme, stále méně chodíme ven, málo se pohybujeme a navíc jsme rozumné upozornění proti nadměrnému opalování nevzali vážně, ale doslova. Výsledkem je mimo jiné i kritický nedostatek vitamínu D.

Vitamín D je jeden z těch, které jsou rozpustné v tucích. Jedná se o specifické mikroživiny, které jsou účinné ve velmi malých množstvích, přesto jejich příjem je bezpodmínečně nutný k dobrému zdraví, možná i k přežití. Zrovna Vitamín D je případ, kdy jeho příjem z běžné stravy je nedostatečný. Když k tomu přidáme již zmíněný nedostatek pobytu a pohybu na slunci, máme zaděláno na vážný problém. 

Seznam chorob, které může nedostatek Vitamínu D způsobit je opravdu dlouhý. Velice dlouhý. Vyjmenuji proto jenom ty nejznámější a nejzávažnější. Myslím, že to bude stačit, aby Vás to vedlo minimálně k zamyšlení nad Vaší hladinou Vitamínu D v těle. Nebudu Vás unavovat sezamem vědeckých studií, které dokazují, že minimálně v průmyslově vyspělých zemích, které jsou vzdálené od rovníku neřádí jenom epidemie coronaviru, ale dlouhodobě i epidemie hypovitaminózy.

Co všechno nám ovlivňuje dostatek či nedostatek Vitamínu D:

  • reguluje metabolismus vápníku a fosforu
  • udržuje v kondici náš imunitní systém
  • prevence nemocí srdce a oběhového systému
  • prevence nádorových onemocnění (zvyšuje šanci na přežití)
  • prevence a zmírnění osteoporózy
  • prevence metabolického syndromu
  • podporuje mozkovou aktivitu a je prevencí proti skleróze

Pro naší věkovou skupinu zdůrazním, že zpomaluje stárnutí. Mnoho studií zjistilo, že až 85% starších lidí trpí nedostatkem Vitamínu D, což vede k zrychlenému poškozování genové výbavy - chromozomů.

Pro mě z těchto informací plynou dvě věci. První je, že nepečuji o dostatečnou hladinu Vitamínu D kvůli covidu, ale kvůli celkovým účinkům na moje zdraví. A druhá je ta, že zítra v lékárně koupím doplněk stravy i svojí 83 leté mamince, aby taky doplnila.

Závěr je jednoduchý. Starat se o dostatek Vitamínu D je důležité nejenom v dnešních dnech, ale 365 dní v roce.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnotilo: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekTo, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved