Jarní únava a stres kolem současné koronavirové patálie nám rozhodně energie nepřidal a tak je potřeba se o její zvýšení a udržení postarat. Existuje mnoho způsobů, jak energii dobýt. Zmíníme jich 10 těch nejúčinnějších a osvědčených.
1. Zeleninové šťávy
Pití čerstvé zeleninové šťávy je přímo energetickou bombou. Ztráta vlákniny během odšťavňování usnadňuje tělu vstřebávání a trávení. Vláknina je pro tělo samozřejmě nutná a nenahraditelná, v tomto případě je její ztráta žádoucí. Navíc pití vegetariánského nápoje pomáhá vylučovat toxiny z těla a zároveň vyživovat buňky.
Zeleninové šťávy fungují i jako prevence běžných nemocí, jako jsou chřipky a nachlazení. Rovněž se dají považovat jako součást léčby. Samozřejmě šťáva připravená doma, kde víme co pijeme je vždy lepší než ta konzervovaná, neznámého původu, koupená v obchodě.
2. Kvalita spánku
Pečujme o svůj spánek. O jeho nutnost a blahodárnosti není třeba diskutovat. Každý jsme zažili bezesnou noc , kdy jsme nespali a místo toho jsme se převalovali v posteli, chodili po bytě, přemýšleli o nesmyslech.
Pokud máte potíže se spaním, vyzkoušejte některé z oblíbených tipů:
Dodržujte pravidelnost spánku tím, že chodíte spát a probouzíte se každý den ve stejnou dobu, včetně víkendů. To pomůže regulovat vaše vnitřní tělesné hodiny.
Eliminujte kofein po 15. hodině - účinky mohou trvat až 12 hodin.
Než půjdete do postele, napište, co vás v noci stresuje nebo vám brání v noci spát. Funguje to tak, že jste nechali problémy na tom papíře.
3. Adaptogenní byliny
Příroda poskytuje rostliny, které podporují náš organismus během náročných období. Tyto rostliny se nazývají adaptogeny, což je odvozeno od slova adaptovat se, neboli přizpůsobit se. Jedním z nejúčinnějších adaptogenů je ženšen, jehož účinky jsou známé již po staletí a v Číně na něj nedají dopustit. Z Peru pochází macca, které pozitivně ovlivňuje duševní a fyzické zdraví. Stejně jako ženšen je u nás běžně k dostání. Dále patří mezi známé adaptogeny ašvaganda, svatá bazalka a kořen lékořice.
4. Snižte spotřebu sacharidů
I když poskytují vašemu tělu energii, jídla bohatá na uhlohydráty mohou způsobit, že se budete cítit bez energie. Hlavním viníkem jsou jednoduché sacharidy, které se nacházejí ve sladkých nápojích, sušenkách a zpracovaných potravinách (například bílý chléb a těstoviny), které vaše tělo rychle spálí. I když poskytují rychlý zdroj energie, po jejím spálení a prudkém poklesu hladiny cukru v krvi, dochází rychle k nárůstu únavy.
Řešení? Držte se celozrnných, nízko glykemických uhlohydrátů, které tělu trvá déle, než je stráví, a vyhnete se tak nárazovým hladinám cukrů. Ořechy, luštěniny, sladké brambory, oves a hnědá rýže jsou všechno potraviny s nízkým glykemickým indexem.
5. Chia semínka
Starověcí Mayové a Aztékové požívali semena Chia, aby během válek udržovali energii a ostražitost svých bojovníků. Pro nás, co nejsme válečníci, jsou důležité esenciální mastné kyseliny (omega-3 a omega-6), které se nacházejí v semenech Chia, pomáhají regulovat žlázy, bojovat s únavou a se záněty. V kombinaci s vysokou hladinou bílkovin a vlákniny udržují stabilní hladinu cukru v krvi. Chia semínka jsou jednou z tzv. superpotravin.
6. Hydratujte tělo
Věděli jste, že jedním z prvních příznaků dehydratace je únava nebo vyčerpání? Protože naše těla jsou tvořena převážně vodou, stačí i malé poklesy hladiny vody, aby to ovlivnilo celý náš metabolismus.
Doporučené množství se liší, neliší se však doporučení hydratovat tělo jako takové. Záleží na teplotě, ve které se pohybujeme, na Vaší váze, na intenzitě cvičení apod. Zapomeňte na sportovní iontové nápoje plné jednoduchých cukrů a spousty chemie. Místo toho zkuste kokosovou vodu nebo vodu přirozeně ochucenou citronem a medem.
7. Vitaminy skupiny B
B12, také známý jako „energetický vitamin“, je nejsložitější ze všech vitamínů. Podporuje funkci štítné žlázy a udržuje krevní buňky zdravé. Pokud trpíte nedostatkem vitaminu B12, může to být jedním z prvních příznaků nižší hladiny energie.
Protože se jedná o vitamín rozpustný ve vodě, vaše tělo nemůže ukládat vetší množství B12 a je nutné ho pravidelně doplňovat z potravin, které jíte nebo z doplňků. Hlavním zdrojem B12 jsou živočišné produkty (vejce, mléko, sýry, maso).
8. Bylinné čaje
Káva není jedinou možností, jak se nabudit. Pití bylinných čajů může být také dobrým stimulantem energie.
Další skvělé možnosti jsou zelený čaj a čaj rooibos. Zelený čaj má pro vaše tělo mnoho blahodárných účinků, včetně boje s volnými radikály. Obsahuje katechin, což je antioxidant, který pomáhá bojovat proti poškození buněk.
Čaj Rooibos je další typ čaje, který Vám pomůže s únavou. Tento osvěžující červený čaj je vyroben z jihoafrické rostliny a obsahuje antioxidanty včetně aspalathinu, který reguluje hormony nadledvin, pomáhá snižovat stres a udržuje vysokou hladinu energie.
9. Esenciální olej máty peprné
Esenciální olej, který se běžně používá v aromaterapii, stimuluje přívod kyslíku do mozku, což zlepšuje soustředění a stimuluje mysl.
Zkuste si kápnout několik kapek na zápěstí, nebo přidat pár kapek do osvěžovače vzduchu.
10. Pravidelné cvičení
Známá věc. Pravidelné cvičení a spotřeba energie stimuluje buněčnou aktivitu v těle a tím zvyšuje hladinu energie v těle.
Jak jsme psali už několikrát. Nemusíte hned běhat maraton. Stačí málo, ale pravidelně.