Při pročítání webu a hledání témat do našeho blogu jsem narazil na statistiku, že cca 15% lidí má problémy se zažíváním. Pokud jste jedním z cca 15 procent populace, která trpí občasnou nebo neustálou zácpou, zpozorněte. Pokud je Vaše zažívání v pořádku, zpozorněte také. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, existuje velké množství potravin, které vám pomohou tento problém řešit, aniž byste museli používat léky. Tyto potraviny Vám pomohou zjednodušit a zpříjemnit život.
Než vyrazíme do obchodu, pojďme si říct, které potraviny nám pomohou zlepšit trávení.
1. Bobule
Pokud si chcete pomoci od zácpy, aniž byste se uchylovali k pilulkám a lektvarům, nezapomeňte si do nákupního košíku přidat maliny, jahody a ostružiny. Dobrá zpráva je, že pokud není zrovna sezóna, všechno se dá sehnat mražené. Další výhodou je, že bobule mají dostatek vlákniny, ale nedostatek kalorií.
Do jídla je můžete přidat kdykoli během dne. Hodí se skvěle do cereálií na snídani, jogurtů na oběd a nebo kompotu na večeři nebo jako dezert.
2. Ořechy
Způsobuje vám nepravidelný pohyb střeva stres? Ořechy Vám od něj pomohou. Ořechy jsou tak plné vlákniny, mandle například obsahují až 12% vlákniny. A jsou opravdu chutné.
Přestože Vám ořechy pomohou pohybem střev, stále je třeba mít na paměti množství. Obsahují hodně tuku a kalorií, což znamená, že jsou nejlepší v malém množství. Vše, co potřebujete, je každý den malá hrst. A pozor: mandle byly vyhlášený nejzdravější potravinou vůbec!!!
3. Sušené ovoce
I když možná nejste největším fanouškem sušeného ovoce, s vědomím, že mohou pomoci s léčbou zácpy, byste měli zvážit jejich nákup a spotřebu.
Meruňky, datle, rozinky, fíky a švestky (ty budeme jmenovat ještě samostatně) jsou vynikajícími formami úlevy. Obsahují spoustu vlákniny a mají schopnost stolici změkčit. Varování na závěr: sušené ovoce obsahuje hodně cukru, takže konzumujte s mírou.
4. Citrusy
Věděli jste, že snědením jednoho grapefruitu získáte přibližně desetinu doporučené denní dávky vlákniny? Nebo, pokud si uděláte čas a na snídani si přidáte pomeranč, můžete do tohoto součtu přidat dalších 13 procent? Citrusy navíc zaženou nejen hlad, ale i žízeň. Jsou také vynikající pro zmírnění zácpy.
Vzhledem k množství vlákniny v nich pomáhají změkčit stolici. Pokud jíte citrusy v BIO kvalitě a žaludek Vám to dovolí, snězte i kůru, která obsahuje více pektinu, který proces urychluje.
5. Obyčejný popcorn
To je překvapení. Návštěva kina může být příjemná hned dvakrát. Užijete si kino a ještě se si zrychlíte trávení. Je to jeden z příkladů, kdy se dá spojit příjemné s užitečným. Nebo ještě lépe příjemné s příjemným.
Samozřejmě se bavíme o popcornu neochuceném, protože další ingredience zbytečně zvyšují kalorickou hodnotu. Navíc myslíte, že pokud popcorn hraje všemi barvami je v tom něco zdravého? To není zeleninový salát, který má hrát všemi barvami.
6. Hrušky
Ani mě nenapadlo, když jsme jako kluci na vesnici kradli u sousedů hrušky, že o nich budu po 40 letech psát jako o perfektním zdroji vlákniny pro zlepšení peristaltiky střev. Hlavně jí jezte celou a neloupejte ji.
Kůra hrušek totiž obsahuje pectin, který pomáhá urychlit proces a diplomaticky řešeno zrychluje krok. Myslím, že není důvod řešit odrůdu hrušek. Prostě hrušky.
7. Fazole
Fazole mají špatnou pověst, protože nadýmají. Ano to je pravda, ale druhou stranou mince jejich schopnost zrychlit peristaltiku střeva. Je to tedy otázkou priorit.
Pokud do své stravy přidáte jakékoli fazole, zvýšíte příjem vlákniny podstatným způsobem.
8. Brokolice
Naši nám vždy říkali, abychom jedli brokolici, že budeme velký a silní kluci a holky. Tehdá nám ale neřekli, že by to také mohlo zvýšit pravidelnost našich střevních pohybů. Obsahem vlákniny je nenápadná brokolice šampiónem.
Nicméně, vaření může znehodnotit část z této vlákniny, takže je nejlepší jíst ji syrovou v salátu nebo jen tak. Brokolicový salát s jablky, brusinkami a slaninou je myslím docela lákavá nabídka při vědomí, jak nám pomůže.
9. Sušené švestky
Už jsme sušené ovoce jmenovali, ale švestky je potřeba v souvislosti s peristaltikou střev jmenovat samostatně. Kromě velkého množství vlákniny, vynikající chuti, mají švestky jednu tajnou zbraň.
Sušené švestky obsahují celulózu, která do vaší stolice přidává objem a vodu. Působí tedy jako přírodní projímadlo. Pokud by Vám sušené švestky nechutnaly samostatně, stačí je zabalit do plátku slaniny, propíchnout párátkem a dát na půl hodiny do vyhřáté trouby. Budete mít ale jiný problém. Pokud takto upravené švestky naservírujete návštěvě, bude k Vám chtít chodit znovu a znovu. Nejen kvůli výborné chuti.
10. Kiwi
Existuje tolik studií týkajících se kiwi, že jde jen těžko pochybovat o jejich účinnosti pro zmírnění střevního diskomfortu. Tyto malé chlupaté plody mají silný projímavý účinek.
Zvyšují frekvenci střevních pohybů, zrychlují uvolňování, než kdybyste je nejedli, a pomáhají také proti probíhající zácpě. Navíc obsahují aktinidin, který pomáhá regulovat stolici. Skončete s léky na předpis a pusťte se do kiwi.
11. Sladké brambory (batáty)
Leitmotivem celého článku je zvýšení spotřeby vlákniny, kterou obsahuje většina ovoce a zeleniny. Batáty ji obsahují více než průměrná zelenina a navíc je jí většina nerozpustná a tím je účinnější.
Jeden sladký brambor obsahuje až 15 procent vaši denní potřeby vlákniny. Nerozpustná vláknina dodává vaší stolici větší váhu, vodu a objem a také účinně čistí střevní stěnu.
Pokud trpíte pomalým trávením, nezoufejte. Vyzkoušejte některé (nebo všechny) z těchto 11 potravin a můžete zažít sladkou úlevu. Nejlepší na tom je, že každá jednotlivá položka na tomto seznamu je k dispozici v běžných obchodech s potravinami, je zároveň je chutná a výživná.Není čas ztrácet čas. Začněte jíst jídlo bohaté na vlákninu, vezměte knihu nebo noviny a vyražte se posadit.