Ví se to málo, nijak se toto smutné výročí nepřipomíná. Byl to ale jeden z osudových dnů naší země, který předurčil naše životy na dlouhá léta dopředu. Pravděpodobně napořád. Jeho důsledky ponesou i další generace.
2.7. 1947 Československo na nátlak sovětských komunistů a Stalina odmítlo Marshallův plán poválečné obnovy Evropy.
Za nejsmutnější výročí jsou obecně považována 25. únor (“vítězný”) a 21.srpen (“bratrská pomoc”). Datum 2.7. bych k těmto podstatně známějším výročím přidal.
Důsledky odmítnutí Marshallova plánu neseme dodnes. Tehdy jsme byli přinuceni ho odmítnout a tím jsme byli odsouzeni k desetiletím následného zaostávání v rámci komunistického bloku.
V Británii a Francii byl po válce přídělový systém od potravin, přes benzín až po oblečení. V Německu byly miliony nezaměstnaných a byly i případy smrti hladem. Země byla prakticky rozbombardovaná. Kde byly tyto země v roce 1989? Kde bylo Československo v roce 1989?
Ani po 16 letech členství v EU jsme se uvedeným zemím ekonomicky nevyrovnali i přes masivní dotace z EU do naší ekonomiky. Přitom Československo mělo před 2. světovou válkou jeden z nejvyšších HDP na obyvatele na světě. Byli jsme na tom o poznání lépe než Rakousko, které plán přijalo. To abychom nechodili daleko.
Pan Marshall dostal v roce 1953 Nobelovu cenu Míru za celoživotní dílo.