Bez soli nejde žít a vlastně ani vařit. Je třeba s ní ale zacházet velmi opatrně a hlídat si její spotřebu. Zdravé tělo nám to vrátí.
1. Nejprve ochutnejte
Když vaříte, nesahejte pro sůl automaticky - přidejte nejprve všechna ostatní aroma a chutě, která chcete mít v jídle mít, nebo tam patří, a poté ochutnejte. Pokud se rozhodnete jídlo přisolit, tak co neméně a jenom pokud je to opravdu nezbytně nutné. Pokud vaříte i pro děti, vždy jim naservírujte před tím, než budete přisolovat.
U stolu také chutnejte jako první. Čerstvě mletý černý pepř často vylepší jídlo lépe než sůl. Děda mi dával radu na návštěvy - když ti to nechutná, tak si to osol. Bude to aspoň slaný.
Proč sůl ano
Sůl neboli chlorid sodný se přirozeně vyskytuje ve většině potravin. Je rozhodující pro kontrolu množství vody v našem těle a rovnováhu kyselin v krvi. Sůl také pomáhá svalům se stahovat a správně expandovat a přenáší nervové signály do mozku.
2. Vychutnejte si každé sousto - jezte pomalu
Jezte pomalu, aby si Vaše chuťové pohárky užily všechny chutě v ústech, což vám přinese smyslové uspokojení, které pochází z dobrého jídla.
Veďte k tomu děti, aby si také užívaly jídlo. Samozřejmě bez rozptylování televizí nebo mobily. Správné stravovaní návyky jim vydrží do dospělosti.
Doporučuje se, aby dospělí nejedli více než 6 gramů přidané soli denně - to je čajová lžička. Například děti do 1 roku by měly dostat do těla méně než 1 gram soli denně. Protože větší množství může způsobit vážné poškození ledvin.
3. Naučte se používat i jiná koření - objevujte chutě a vůně
Trochu křupavá mořská sůl má lepší chuť než rafinovaná mořská sůl - nebo místo toho vyzkoušejte sladké chilli koření nebo chilli papričky. V každém supermarketu se prodávají čerstvé byliny. Nejlepší je používat je čerstvé, ale když je dáte do mrazáku, nebo je usušíte, vydrží dlouho. Pak už jenom sypat do jídla.
Dobrý olivový olej a balzamikový ocet, nebo citrónová nebo limetová šťáva na salátu je také báječná.
Proč jenom málo soli: příliš mnoho soli zvyšuje krevní tlak, což vás vystavuje riziku zdravotních problémů, jako jsou určité druhy rakoviny, nebo mrtvice a v nejhorším případě srdeční selhání.
Pokud snížíte příjem soli, krevní tlak poklesne, čímž se sníží riziko.
4. Čtěte štítky
Při nákupu potravin přemýšlejte. Porovnejte informace na obalu a zvažte, zda byste nešly nahradit těmi, které mají méně soli. Já navíc kontroluji zemi původu a též výrobce.
Existuje spousta výrobků - položek se sníženým obsahem solí nebo bez přidané soli, od kostek bujónů po rajčatové omáčky a sýry. Dá se také koupit konzervovaná zelenina a luštěniny ve vodě bez přidané soli (nebo cukru).
Tipy: některé potraviny mají zvláště vysoký obsah soli, jako třeba uzené maso a ryby a zpracovaná masa, jako je slanina a salám, apod.
Pokud si tu práci dáte, pomůžete svému zdraví. Navíc budete překvapeni vysokým obsahem soli u některých potravin, jako jsou třeba chleby, polévky, sýry, krevety, sendviče, pizzy a další hotová jídla. A pozor na cereálie.
5. Mlsejte zdravěji
Pokud už musíte mít chipsy, buráky, tyčinky, crackery a podobně, kupujte pečené a nesolené. Vybírejte si také syrové nebo pražené, nesolené ořechy. Kontrolujte i balíčky sušenek, protože obsahují nejen velké množství cukru, ale překvapivě i většinou pěknou dávku soli.

Tipy na mlsání: vyzkoušejte olivy v oleji, spíše než ve slaném nálevu. Zkuste na slunci sušená rajčata s malými kuličkami mozzarelly, které jsou plné chuti a bez přidané soli. Přidejte jen olivový olej a bazalku. Příprava trvá skoro stejně, jako otevřít pytlík chipsů.
Známá pohádka říká, že je sůl nad zlato. To je pravda. Bez soli nejde žít, ale s nadbytkem soli časem také ne.
Dobrou chuť.