Teda alespoň si to myslím. Přesné číslo se nepodaří získat, nicméně není podstatné. Líbí se mi hlavně ta parafráze v titulku.
Vynalezl totiž Penicilin a tím pádem i další antibiotika. Před 66 lety, 11.3.1955 zemřel ve věku 74 let. Pravděpodobně by bylo lepší si připomínat jeho narození 6.8. než jeho úmrtí, ale aktuální situace na světě si žádá nějakého dalšího Fleminga.
Lidstvo by si asi mělo dát inzerát znějící nějak následovně: Hledá se člověk s geniálním mozkem, nezlomnou vůlí, který dokáže vynalézt antivirotikum proti Covidu19 a jeho mutacím. Nadprůměrné platové ohodnocení, služební telefon, notebook a auto. Stravenky a příspěvek na důchod. Zn.: Z prdele klika je nutná.
Alexander Fleming, tak jako tisíce jiných vynálezců, penicilin vynalezl náhodou, když si v laboratoři všiml, že na zapomenuté Petriho misce roste plíseň, která likviduje veškeré bakterie kolem. Samozřejmě jemu a jeho kolegům (Florey, Chain), kteří s ním společně dostali za objev penicilinu Nobelovu cenu trvalo ještě pár let, než se začal Penicilin průmyslově vyrábět, ale objev byl na světě.
Od té doby se z antibiotik stala běžná součást života a opravdu zachránil miliony (možná stovky milionů) životů. Penicilin se začal masově používat už na frontách 2. světové války.
Nemůže mě nenapadnout otázka, co určuje, že někdo jako A.Fleming v životě udělá něco, co zachrání miliony životů a na druhé straně někdo jako Stalin, Hitler, Mao, Pol Pot nechají zavraždit miliony lidí?
P.S.: Zajímalo mě, co řekne Google na dotaz “člověk co zachránil nejvíce životů”. Byl jsem překvapen. Google předložil mě naprosto neznámé jméno: Norman Ernest Borlaug. Byl to americký agronom, který dostal Nobelovu cenu míru za výzkum a inovace v pěstování odolných zemědělských plodin, především pšenice a tak zachránil spousty lidí od smrti hladem. Prý až miliardu.
……a navíc vydržel se svou manželkou 70 let.