Jižní Anglie - letíme na venkov

Tento výlet byl ze stejné kategorie jako Marrakeš. Prohlížel jsem si mou oblíbenou aplikaci SkyScanner a našel jsem letenky do Bornemouth. Ač se považuji za znalce zeměpisu, musel jsem se podívat na mapu, kdeže se to nachází. Jediné, co mi bylo jasné, že to bude Anglie. A byla.

Trochu zeměpisu

Bornemouth je oblíbené anglické letovisko na jihu v místech, kde se English Channel rozlévá do Atlantiku. Jak takového plánovače letenek může napadnout začít létat pravidelně do takové destinace mi není ani po pobytu tam úplně jasné. Kromě jednoho kostela tam není nic moc k vidění. Asi jediné zajímavé tam bylo, že jsem naprostou náhodou objevil, že se na místním pobřeží prodává plážový domek v přepočtu asi tak za 8 milionů korun. Teprve okolí skýtá mnoho zajímavého jak z pohledu architektury, tak z atmosféry anglického venkova. Něco pro nás.



Oba s Evou jsme staromilci a na ostrovech jsme byli už několikrát. A anglický venkov jsme měli v plánu už dlouho.

Zpáteční letenka do Bornemouth (dále jen BoMo) stála nepochopitelných 1.105,-Kč. Není mi úplně jasná ekonomika letu. Zajímavé ale bylo, že pokud jste letěli opačně, t.j. BoMo - Praha, a zpět, cena začínala na 4.000,-Kč. Tady už ekonomiku začínám chápat. Pro lidi z Ostrovů je jeden z pivních letů do Prahy. Když porovnám ceny alkoholu, jídla a ubytování v Británii a v Praze, turista z Ostrovů má letenku zaplacenou "asi tak po 10. pivu". 

Pokud budete tuto cestu plánovat, nevyhnete se půjčení auta. Hned po přistání jsem šel do auto půjčovny si nějaké auto vybrat a poprvé v životě jsem narazil. Nebylo k dispozici ani jedno jediné. To se mi ještě v životě nestalo. BoMo je totiž, co do provozu, malinkaté letiště a půjčovna je tím pádem velmi omezená. Na šaltru mi sdělili, že bez rezervace je v BoMo prakticky nemožné dostat auto. Takže první upozornění! Rezervujte si auto dostatečně dopředu. 

Všude máte známé

Netušili jsem, že tato nepříjemnost nám hned na začátek bude kompenzována opravdu milým zážitkem s anglickou zdvořilostí. Nebyla tak úplně anglická. Místní nám poradili, abychom si zajeli na nádraží ve městě, že tam je další půjčovna. Autobus jel až za hodinu a tak jsme si sedli do taxíku směr do centra. Řidič taxíku nebyl Angličan, ale Peršan (Íránec). Jedeme asi tak půl hodiny. Než jsme dojeli na nádraží, abychom zjistili, že ani tam auto neseženeme, probrali jsem s Faridem spoustu věcí.

Bylo až neuvěřitelné, co udělá znalost několika málo perských slovíček a historických a zeměpisných dat. Když jsem mu řekl, že jsem v Iránu jako dítě žil 4 roky s rodiči a  zjistili jsme, že ani jeden z nás není fanouškem Ajattoláhů, vypnul taxametr a pomohl nám sehnat auto přes nějakého kamaráda. Strávil s námi asi dvě hodiny, projezdil odhadem dle taxametru asi tak 50 liber a nic si nenechal zaplatit. Nenechal se ani pozvat na oběd. Stalo se mi to při cestování mimo ČR již poněkolikáté, že jsem potkal lidi, kteří si váží Vašich znalostí a zkušeností z jejich zemí, na které jsou hrdí. On totiž Peršan, který dělá taxikáře v BoMo, nepotká příliš mnoho lidí, kteří navštívili jeho zemi a něco i ní vědí. 

« z 7 »

Sedli jsme si do auta od Farida a vyrazili směr venkov. Měli jsme tak trochu očekávání, že strávíme čtyři dny v anglickém historickém filmu. 

Stonehenge???

Jižní Anglie je krásný kraj, plný malých městeček, ale asi nejznámějším místem je tam Stonehenge. Četli jsme o něm mnoho textů, některé byly skoro až nábožné. Je v každém prospektu o Velké Británii. No a když k té nevýslovné kráse dojdete, tak prd. To na Kokoříně, tam měli aspoň stánek s párkama. Ale vážně. Pokud tam nepojedete, myslím si, že o moc nepřijdete. Jedině snad o davy turistů. Dovoluji si doporučit nekupovat si vstupenku na 23 liber, protože za tu dostanete pouze cestu autobusem 2 km tam a 2 km zpátky a to, že slavné Stonehenge uvidíte o 5 metrů blíž než bez vstupenky. Co bylo ale na celém Stonehenge krásné, byla procházka tam a zpátky. Vřele doporučujeme.

Cesta vedla do Salisbury. Velmi zajímavá a hezká katedrála - samozřejmě gotická. Mám ten dojem, že má nějaká nej. Myslím, že asi bude nejvyšší věž v celém širém okolí. Miluji na gotice tu její relativní prostotu a nebarevnost, oproti následným slohům, hlavně baroku. Nudnou gotiku. Nebudu Vás dále nudit gotikou. Považuji za nutné doporučit dlouhou procházku v okolí katedrály. 

Překvapující na Anglii je jeden fakt, který ještě není široce rozšířen. Nudná, nechutná, nezdravá, mastná, těžká kuchyně. Fish and chips, chips and fish, hamburger a hranolky. Ano, i tuto kuchyni najdete na každém rohu. V posledních letech se více rozmáhá zdravější krmě a na stále více místech naleznete zajímavé podniky, ve kterých se najíte jak typicky po anglicku, tak i velmi zdravě a chutně. Pro nás milovníky dobrého piva jsou Ostrovy zemí zaslíbenou. Někteří z nás jsou konzervy a pijí jenom Guinesse, ale Británie je po Bavorsku a Belgii snad jedinou zemí, kde se pije opravdu dobré pivo. Naši domovinu samozřejmě není třeba zmiňovat.  Ještě zpátky ke Guinessu. Opravdu jenom na Ostrovech se dá dostat opravdový originál včetně načepování z odpovídající pípy. I v Praze ho mají celkem dobrý, ale ten, co čepují tam, je opravdu jedinečný. Takže druhé důležité upozornění po rezervaci auta. Pijte Guinesse. 



Naše další cesta vedla dále do Bathu. Je to město, které je známé dvěma věcmi a rozhodně stojí za vidění. První z nich jsou římské lázně, které jsou napájeny  ze 3 pramenů a je památka vcelku unikátní. Prý byly založeny ještě před Římany. Tou druhou je město a jeho architektura samotné. Postaveno bylo jako lázeňské pro relativně bohatou střední třídu a opravdu mnoho domů působí jako paláce. Je prakticky celé postaveno v jednotném stylu a ze stejného materiálu - smetanově zlatého vápence. Je krásné vidět, jak se dodržuje stanovený styl a plánování. Ano v Čechách také máme krásná městečka se zachovanými centry měst, ale rozsah zachování jednotného stylu v takovém rozsahu je unikátní. 

Appky fungují

Ubytování je v této oblasti problém, který nemusíte řešit. Když jsme byli v pozdním odpoledni nebo brzkém večeru uspokojeni z kulturních, architektonických a estetických zážitků, koukli jsme do  mobilu a ve známých aplikacích jsme během několika minut našli ubytování dle našeho vkusu, odklikli rezervaci,  propojili s navigací a bylo. Platbu vyřešíte buď rovnou při rezervaci nebo na místě. Je pravda, že jsme byli na místě mimo hlavní sezonu, ale zase v době místních svátku. Ani jednou jsme nejeli dále než nějakých 15 kilometrů. Pro nás se z řešení ubytování při funkčnosti aplikací stala v podstatě příjemná zábava. Asi máme velké štěstí, ale na všech místech jsme narazili na opravdu příjemné majitele. Anglické snídaně se vždy protáhly, že jsme je museli nedobrovolně ukončovat, abychom si zacestovali. Pokaždé jsme skončili dlouhými hovory s majiteli a dalšími hosty. Jedna z věcí, kterou na cestování miluji. Nečekaná setkání.

Wells, neboli zřídla. Krásné malé městečko s přenádhernou katedrálou s obrovským ambitem. Unikátní architektonický skvost s neobvyklou klenbou ve tvaru nůžek. Velikostí asi tak jako dva chrámy svatého Víta na Pražském hradě. K tomu biskupský palác obehnaný vodním příkopem a zahrady, o které se již mnoho desítek let starají místní lidé, spíše starších ročníků. Tady jsme si připadali jako v historickém filmu jak jsem zmínil na začátku. Navíc jako v ráji. Nachází se zde jedna portugalská restaurace a jedna vynikající pizzerie. Jedinou skvrnou na celém Wellsu bylo, že v pizzerii nečepovali Giunesse. 

Poslední den jsme se jeli podívat na jižní pobřeží, konkrétně k hradu West Lulworth. Na hrad jsme to nestíhali, tak jsme si prošli přilehlou "historickou" vesničku, která je v každém průvodci. O tomto místě píšu spíš jen proto, abych nepsal jenom o tom, co je kde krásné a co stojí za vidění. Pokud nemáte rádi šmoulí vesničky, které se tváří jakoby historicky, toto místo nestojí za viděni. Nezajímavý kus pobřeží a davy turistů.

Pokrytec nebo buran?

Zdvořilost Angličanů nezná mezí. Ať se zeptáte kohokoli na cokoli, vždy se dočkáte úsměvu, zdvořilosti a pomoci. Člověk vycvičený českým prostředím si říká, jestli nejsou náhodou až přezdvořilí. Říkáte si, jestli by některé projevy a věty nemohli dotyční zkrátit. Když si na toto téma budete povídat s Denisou (autorkou skvělých článků o Japonsku), diskuse se stočí k pokrytectví a neupřímnost. Ano, nemám představu, že v Anglii jsou lidé zdvořilí 24 hodin denně, a že doma nemají stejné problémy jako my. Přemýšlím ale nad tím, jestli není lepší zdvořilý a milý anglický pokrytec, než nevychovaný a nezdvořilý buran jakékoliv národnosti. 

Pokud hledáte místo na kratší dovolenou v klidu a v estetickém prostředí a na opravdu čerstvém vzduchu vanoucím z Atlantiku, anglický venkov je pro to jako stvořený. A řídit auto s volantem na divné straně se naučíte během chvíle.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Hodnotilo: 9

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvek



To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved