Překvapivě dobře a relativně bezproblémově.
Přiznávám se, že jsem se trochu bál. Považuji se sice za zkušeného uživatele, ne však za nějakého mistra. Prostě umím napsat soubor a umím ho i naformátovat, obarvit, zvýraznit……na webu najdu ledacos.
Mac jsem měl možnost si zkusit jenom na prodejně. Nikdo nechce, abyste se mu štrachali v počítači, osahávali mu klávesnici takže Vám ho pochopitelně nepůjčí. Ani já bych to neudělal. Takže dopředu jsem reálně uměl pracovat jen se Safari. Je to malinko jinak uspořádaný webový prohlížeč. Už jsem o tom psal v článku o iPhone. Funguje bez problémů a pracuje se v něm stejně jako v Chromu. Nakonec si vyberete, co je Vám příjemné. Zatím používám průběžně oba a asi u toho zůstanu.
O mailovém klientovi jsem psal také v souvislosti s iPhone. V Macu je to samozřejmě nesrovnatelně komfortnější a přehlednější. Zvláštní je ale řazení mailů a vlákna při odpovídání na email, při přeposílání. Tady si budu muset prostudovat nastavení, zda to jde změnit, protože logika Outlooku a jeho Inboxu mi připadá být lepší a přehlednější. Pochopitelnější. Ano, beru na vědomí námitku, že jsem s Office pracoval víc jak 20 let.
Finder je aplikace na správu souborů. Je to prostě jinak než ve Windows, ale je to spíš jenom o zvyku. Jde o to si zautomatizovat návyky při práci se soubory (ukládání, přejmenovávání, přemisťování, kopírování). Tady přiznávám, že je to o zvyku, jako o železné košili. To nebude problém.
Google aplikace fungují perfektně, kalendáře se synchronizují, prostě pohoda.
A teď to nejpoužívanější a asi nejdiskutovanější. Word, Excel, PowerPoint. Teda promiňte Pages, Numbers, Keynotes.
Pages jako Applí Word jsou zatím v pohodě. Ale je to asi proto, že jsem ještě nepsal žádný složitější dokument s vkládáním tabulek, grafů, různých vložených textů, titulků, záhlaví, zápatí.
Numbers čili Applí Excel je pro mě v tomto okamžiku španělskou vesnicí a zatím umím použít maximálně ty nejjednodušší funkce. Ale dopředu to beru jako mozkové fitko. Taky se na to netěším, ale dám to a naučím se to. Zatím jsem na to ale neměl čas se učit Numbers detailněji.
Keynotes (PowerPoint) jsem ještě nepoužil, takže musím zůstat bez komentáře.
Něco o vybavení Macu. Před vánoci prezentoval Apple nový počítačový čip, který si vyrábí sám. Před tím používal procesory od Intelu, tak jako ostatní výrobci počítačů a notebooků. Výrobky s komponenty od Intelu se stále prodávají, ale dále už bude Apple dodávat Macy a PC pouze s procesory M1. Zvažoval jsem, zda si koupit neozkoušený nový M1 čip, nebo léty prověřený a funkční Intel. Nakonec mě přesvědčil prodejce, že si mám koupit relativně levnou budoucnost, místo relativně drahé minulosti (oba stojí plus, mínus to samé). Nejsou odladěné všechny aplikace, ale pokud si nainstalujete přechodový software Rosetta, vše funguje v pohodě jak má. Nemám srovnání s verzí, která pokračuje na Intelu, ale co se týče výkonu a rychlosti, Mac jede jako pila. Pokud jste připojeni k rychlé wi-fi, s rychlostí Vašeho Macu nebudete mít ještě dalších mnoho let problémy.
Když mluvím o vybavení Macu, nemohu zapomenout na TouchPad. Včera jsem psal o tom, že jsem obešel showhroom kvůli designu. Obešel jsem ho nejen kvůli designu. Namátkově jsem vyzkoušel TouchPady u jiných notebooků a stejně jako design se s Applem nedají srovnat. Applí funguje perfektně, gesta fungují jak mají, můžete si ho nastavit jak je Vám milé co se týče rychlosti odezvy, směrů pohybu ruky apod. Při troše šikovnosti člověk ani nepotřebuje myš. Což se u klasických notebooků říct nedá. Nebudu ale tvrdit, že myš není pohodlná.
Příště celkové zhodnocení. Prozatímní, používám iPhone a Mac teprve měsíc.