V předchozím příspěvku jsme dokončili přípravu a dnes se budeme naplno věnovat realizaci. Vzhledem k charakteristickým odlišnostem nadzemního a zapuštěného bazénu, je i jejich vlastní realizace v podstatě jiná.
Zemní práce
Nadzemní bazén zpravidla volíme, mimo jiné, z prostorových důvodů. Tzn. v případě, kdy nemáme místa na zahradě nazbyt. Pokud to s bazénem myslíme vážně, tedy chceme, aby nám vydržel sloužit několik let. V takovém případě se ani zde nevyhneme nějakým zemním pracem. Plochu pod bazénem je totiž třeba vyrovnat, vysypat jemným pískem, upravit do roviny a navrch ideálně uložit netkanou textilii. Jedině tak máme šanci dosáhnout po napuštění bazénu dno bez přehybů, které následně podstatně ztrpčují údržbu bazénu a také nepříznivě ovlivňují jeho životnost.
Zemní práce v tomto rozsahu zvládnete nejspíš sami. Lopata, hrábě, rýč, kolečko, trocha písku a netkaná textílie z kutilského shopu a je hotovo.
U zapuštěného bazénu je situace, s ohledem na nutné množství vytěžené zeminy, podstatně napínavější. Zde už se bez mechanizace neobejdete. Vzhledem k tomu, že bazén v řadě případů realizujete do již stabilizované zahrady, doporučuji zajistit kontinuální odvoz vytěžené zeminy přímo na skládku. Nic si na zahradu neodkládejte. Zeminy bude skutečně hodně!
V případě, že výkop realizujete v nestabilním podloží, pozor na sesuvy okrajů jámy. Pokud se v jámě objeví spodní voda, musíte počítat s realizací drenážní rýhy pod bazénem vyústěné do vsakovací jímky. Jinak by mohlo dojít k deformaci bazénového tělesa před napuštěním vody.
Pokud nejste odborně zdatní, tak zemní práce jsou asi to jediné, co bych vám doporučil realizovat svépomocí. Tzn. můžete si sami zajistit kamaráda s bagrem a nákladním autem.
Přívod elektro a vody
Za samostatnou zmínku stojí přívody elektrické energie a vody. O nutnosti přívodu elektro asi nikdo nepochybuje. Bazénová filtrace, osvětlení, případně zábavné prvky se bez ní neobejdou. Z vlastní zkušenosti však doporučuji pořídit do blízkosti bazénu rovněž přívod vody. Bude Vám sloužit minimálně pro dopouštění vody, která se v průběhu léta z bazénu odpaří a bude jí víc, než jste čekali. Ideální je samozřejmě voda z vlastní studny. V každém případě doporučím, nechat si udělat rozbor vody Výsledky rozboru Vám napoví, jaké prvky Vám mohou případně kolidovat s plánovaným systémem úpravy vody pro bazén.
Kompletace bazénu
V případě nadzemního bazénu se vždy jedná o jakousi skládačku, kterou až na výjimky, zvládnou dva dospělí lidé za jedno odpoledne. U bazénu zapuštěného, jsou tyto práce zpravidla do značné míry odborné a určitě doporučuji svěřit je do rukou specializovanému dodavateli.
Úprava okolí
Tak, bazén máme více méně hotový. Nejspíš už napouštíme vodu. To může v závislosti na vydatnosti zdroje a velkosti bazénu trvat několik hodin až dnů. Vím, že jste nedočkaví, ale ještě se pověnujte bezprostřednímu okolí bazénu. Myslete na to, kde si koupající odloží případné svršky, kde se může po koupání slunit a vhodným způsobem zajistěte, aby vám koupající nezanášeli do bazénu nečistoty. Jedině tehdy může být vaše domácí koupání pro všechny opravdovým zážitkem. 🙂
Jak dlouho to potrvá?
Jak jsem uvedl již dříve, u nadzemního bazénu stačí zpravidla na realizaci včetně napouštění vody jeden víkend a prakticky hned po napuštění se můžete koupat. U zapuštěného bazénu počítejte s týdny spíše však cca dvěma měsíci.
Bazén máme hotový a… můžeme se osvěžit nebo ještě ne? V příštím příspěvku si povíme, co si představit pod pojmem uvedení do provozu.