V předchozích dílech jsme zmiňovali bazény nadzemní a zapuštěné. Z pohledu velikosti pro obě varianty platí shodně, čím větší tím lepší!
Jak je to s tou velikostí
U nadzemních bazénů vás při volbě velikosti poměrně brzy zarazí nabídka prodejců. Největší bazény se zde pohybují mezi 12 až 15 kubíky (m3) vody. To je již celkem solidní objem, který nabídne, zejména dětem, celkem slušnou možnost vyžití. Pro dospělé je zde celkem nepříjemné, že hloubka v takových bazénech se pohybuje maximálně kolem 120 cm.
Pro velikost zapuštěného bazénu téměř nejsou limity. Snad jen velikost pozemku a síla nebo lépe tloušťka vaší peněženky. Obecně se nejčastěji vyskytují bazény s délkou 6 až 10 metrů a šířkou 4 až 6 metrů, ale jak již bylo řečeno, skutečné meze, stanovujete vy! S hloubkou koupací části je to u tohoto typu bazénů různé. Může být i proměnlivá, to znamená, že můžete v bazénu vytvořit jakési zóny děti/dospělí neboli plavci/neplavci. Nejčastěji se však používá hloubka kolem 150 centimetrů. Výjimkou jsou speciální druhy bazénů, kde se standardní hloubka pohybuje kolem dvou metrů, ale o tom až někdy příště.
Kam s ním
Co se týká umístění je to snad ještě větší oříšek než volba velikosti. Zpravidla prvním faktorem, který vymezuje umístění je… aby na nás každý neviděl! Takže za dům s ním, nebo lépe, do soukromé části zahrady. Fajn, ale blíž k domu, nebo radši dál?
Myslete vždy na to, že kolem bazénu by mělo být nějaké místo pro provádění jeho údržby, tedy luxování dna a sběr nečistot. Koupání vám jistě zpříjemní také možnost, někde si po koupeli lehnout nebo sednout, osušit se, případně převléknout. Myslete na to při volbě vhodného umístění, ideálně tento prostor vhodně upravte.
Někam také musíte umístit technologii pro úpravu vody, nejlépe někam mimo běžný výhled, neboť ani v případě jejího umístění do šachty není příliš pohledná.
Takže, jaké umístění bych vám tedy radil? Nám se náramně osvědčilo umístění u jednoho z východů z domu na soukromou část zahrady. Mezi dům a bazén jsme zbudovali pohodlnou terasu, která poskytne dostatek prostoru pro slunění i posezení a v neposlední řadě přechod “čistou” nohou z bazénu do domu. 🙂
Z výše uvedeného je patrné, že se bude i v případě nadzemního bazénu jednat téměř o stavbu. I zde je totiž potřeba řešit umístění technologie a vhodnou úpravu okolí bazénu. Stavba!? To budeme potřebovat projekt? O tom se dozvíte v pokračování.