Tak jste konečně dospěli k rozhodnutí. BAZÉN BUDE! Jak jsme si řekli minule, nebylo to snadné rozhodování, přesto jme teprve na začátku. Nevíme totiž, jaký je ten pravý pro Vás a vaši zahradu. Když pomineme malé nafukovací cosi, co pojme pár litrů vody, kterou po jednodenním používání vašimi ratolestmi vypustíte nebo spíše vylijete na pozemek jsou v zásadě dvě hlavní možnosti – nadzemní nebo zapuštěný.
Osobně mám zkušenost s oběma variantami a první z nich bych doporučil se vyhnout. Nicméně někomu se může zdát natolik neodolatelnou, že si o ní pojďme říci několik nepopiratelných faktů.
Nadzemní bazén
Jedná se o objektivně rychlé řešení potřeby mít VLASTNÍ bazén. Zajedete do specializovaného obchodu či objednáte na internetu a druhý den po zakoupení všech potřebných součástí se můžete koupat. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete určitě nezapomeňte na následující maličkosti:
- Nepodceňujte úpravu terénu pod bazénem tzn. jeho vyrovnání a ideálně vytvoření pískového lože zakrytého geotextilií. Taková příprava se Vám vrátí hned dvakrát, poprvé při čištění dna bazénu. Ano budete jej muset čistit! Podruhé, prodlouží Vám životnost bazénu, a to zejména pokud se rozhodnete mít bazén na zahradě celoročně. Ano bazén je možno na zimu vypustit a uložit někam do kůlny. Osobně jsem to asi tři sezóny dělal a pokud se tak rozhodnete, držím Vám palce. Budete se pravidelně těšit na začátek a konec sezóny, neboť si je okořeníte celodenní aktivitou, kterou si jistě velmi oblíbíte. Z mé vlastní zkušenosti tím celkovou životnost bazénu příliš neprodloužíte navíc budete mít mimo sezónu na zahradě celkem nevzhlednou jizvu v podobě kruhového nebo obdélníkového prostoru připraveného pro jeho umístění.
- Pro čištění vody volte vždy pískovou filtraci! Finančně a prostorově lákavější filtrační jednotky s papírovými filtry určitě ignorujte. Pokud jsou vůbec k něčemu, hodí se jen pro nejmenší bazény, a i tak od Vás budou chtít větší pozornost, než jim jste ochotni dát.
- Vězte, že pro úpravu vody budete používat VŽDY chlór, a to i tehdy, pokud budete mít v bazénu vodu tzv. slanou. Ta se totiž i tehdy bude ve specializovaném zařízení na chlór rozkládat.
- Doporučím Vám systém na čištění vody doplnit o UV lampu. Voda v nadzemním bazénu se relativně rychle přizpůsobuje okolním teplotám, a tedy i v průběhu slunečních dnů zahřívá, zejména podél stěn, což nezřídka způsobuje zvýšený růst řasy.
- Počítejte s tím, že k bazénu budete mít několik elektrických zařízení, sloužících k úpravě vody. Jedná se o čerpadlo filtrace, tzv. solinátor na rozklad soli na chlór a UV lampu. Bude tedy vhodné je stabilně umístit na nějakou společnou základnu, případně je vhodně zakrýt, neboť jim přímé slunce ani déšť příliš nesvědčí, uchráníte je tak před zvídavými dětmi a navíc není na ně příliš pěkný pohled.
Jak jsem již zmínil, nejsem přílišným fandou nadzemního bazénu, a to zejména proto, že se jedná o celkem nevzhledné zařízení. Voda v něm má tendenci se v průběhu léta příliš přehřívat a tím rostou nároky na její údržbu. Často jsem skončil s nějakým zákalem nebo narostlou řasou. Všechny komponenty, z kterých je bazén složen na mě dělaly dojem velmi dočasného řešení, a tím také kvalitativně jsou. Provozní náklady na sezónu se mi zdály v poměru k pořizovací ceně bazénu celkem vysoké. A mám-li být upřímný, koupání v něm, může být uspokojivé jen pro nejmenší děti.
Přesto, anebo právě proto, může být pro někoho tím pravým řešením. Potom doporučím zvolit co největší objem a nešetřit na příslušenství pro úpravu vody.