Tak nám zase další pan ministr otevřel téma nadstandardního zdravotnictví.
Bohužel se celá diskuse o bezplatném a placeném zdravotnictví musí přizpůsobit poněkud intelektuálně nevýraznému voliči. Pro toho (Babišovi „našilidi“) přece musí být všechno zdarma. Zdravotnictví, školství apod. Průměrně inteligentnímu člověku je samozřejmě jasné, že nic není zdarma. Pokud člověk ve společnosti standardně funguje, tak platí dle zákona zdravotní pojištění. Tím přispívá na jednu solidární hromadu a z té se platí to údajně „bezplatné“ zdravotnictví pro všechny. Jenom tak pro zajímavost. To zdravotnictví, co je zdarma, stojí ročně asi tak 300 miliard korun.
Teď si vlastně uvědomuji, že voliči zmíněného typu, Babišovi voliči, mají zdravotnictví zdarma. Senioři a nezaměstnaní samozřejmě. Dále nezaměstnaní, sociálně slabí, lidé v exekucích bez příjmů apod. To všechno jsou v podstatě státní pojištěnci, a ti mají zdravotnictví zdarma, protože je za ně platí stát.
Ministr Válek otevřel diskusi o dobrovolném připojištění na nadstandardní služby. Populisté začali okamžitě kvičet. Pravda je ovšem taková, že nadstandard si stejně platíme. Teda alespoň my, co více dbáme o své zdraví. U zubaře si nenechám dát amalgamovou plombu, ale připlatím si za bílou. Zároveň platím za zubní hygienu.
Pokud jsem náhodou nucen k pobytu v nemocnici, zaplatím si samostatný pokoj.
V podstatě všechny ortopedické náhrady (kolena, kyčle apod.) se vyrábějí v různých kvalitách a standardech. Zdravotní pojišťovny hradí pouze ten nejlevnější. O typu náhrady rozhoduje Váš lékař. Takže jak to dopadne je každému jasné. Ten nadstandard zaplatíte lékaři místo pojišťovně. Stejně tak kvalitní rehabilitaci nebo lázně. Prostě každý rozumný, a o sebe pečující člověk si „nadstandard“ stejně zaplatí.
Takže možnost připojištění se jeví jako velmi rozumný návrh. Mimochodem na západ o nás je možnost připojištění standardem. Problémem bude asi fakt, že na západ nás nevládl 40 let bolševik, a tak si podstatně více lidí uvědomuje odpovědnost za svoje zdraví. Navíc dobrovolné připojištění přinese další prostředky na zdravotní péči.
K tomuto návrhu bych měl jedno, myslím, zásadní doporučení. Motivovat lidi k tomu, aby chodili na preventivní vyšetření. Je nezpochybnitelně prokázáno, že pokud lidé chodí na preventivní vyšetření odpovídající jejich věku, léčení včas objevených chorob stojí řádově méně než léčení pokročilých stadií nemocí.
Mohl by se udělat jakýsi „preventivní standard“. Pokud by člověk splnil tento standard, měl vy výraznou slevu na připojištění.
Nejsem lékař ani odborník, ale například u žen pravidelné vyšetření na mamografu, gynekologie, koloskopie a zubař v určené periodě a žena má slevu na připojištění. U mužů zase urologie, kolonoskopie, zubař a je to. Pro příklad je to asi jasné. Pečuješ o sebe a šetříš budoucí náklady – máš slevu.

Zároveň je potřeba vrátit do zdravotnictví poplatky. Ty plnily skvěle regulační roli. Přinesly trochu peněz do zdravotnictví a odradily lidi, aby chodili k doktorovi jenom když něco potřebovali, a ne si jenom pokecat. A prospěly všem. Pamatujete, zrušení poplatků ve zdravotnictví vyhrálo Paroubkovi volby. Nehezké vzpomínky.
Takže jen houšť. Pokud si někdo nemůže nadstandardní pojištění dovolit, zůstává mu současné standardní zdravotnictví. To bychom mohli říct, že každý má právo na luxusní auto a že je nespravedlivé, aby někdo jezdil ve Fabii a někdo jezdí v Audi.
Nechoďme kolem horké kaše. Prostě lidé, kteří více vydělávají o sebe také více pečují. Investují do svého zdraví, v drtivé většině nekouří a nadstandard si běžně platí. A většinou se dožívají vyššího věku a v lepším zdravotním stavu.
V neposlední řadě také platí podstatně vyšší příspěvky do systému a my, pokud bráníme připojištění, se jim snažíme zabránit, aby přispívali ještě více. To ale asi „našilidi“ nepochopí.
Vynikající zprávou je, že naše zdravotnictví je v 95% zemí nedostižný nadstandard.