Záleží na úhlu pohledu.
Určitě alespoň pro ty, kterým jako mě nikdo z blízkého okolí nezemřel na Covid ani na nic jiného.
Na rozdíl od roku 2020 byl rok 2021 opravdu kompletně Covidový. Hned od začátku roku nastoupila tuším 3.vlna epidemie (po předvánočním rozvolnění) a lidé umírali a ekonomika trpěla.
Navzdory vládě se jakžtakž podařilo zahájit očkování a také naočkovat nadpoloviční většinu populace. Od začátku října se očkuje již 3., posilující dávkou.
V lednu nastoupil do úřadu amerického prezidenta Joe Biden a nahradil tak Donalda Trumpa, který dodnes neuznal porážku. Pro mnoho lidí to byla skvělá zpráva. Problém je, že se USA vyměnily nevzdělaného narcistického psychopata za polosenilního stařečka s již dost omezenými kognitivními schopnostmi. Dalším problémem je to, že v případě, že by se s Joe Bidenem něco stalo, USA nebudou mít funkčního prezidenta. Již i Demokratická strana uznává, že Kamala Haris byla nominována na vice-prezidentku pouze proto, že je žena a že není bílá. Jiné předpoklady nemá. Naštěstí ve všech demokratických státech je vybudován dostatečný státní aparát, aby stát mohl fungovat i takovým jako Trump, Biden a Haris navzdory.
V souvislosti s kauzou Vrbětice byla odhalena a zveřejněna fakta o tom, že pachateli byli ruští agenti. Byl to tedy akt mezinárodního terorismu. V této souvislosti se podařilo vypovědět drtivou většinu jejich ambasády z Prahy. Zato musíme vládu Andreje Babiše rozhodně pochválit.
Nobelovu cenu za mír získali v letošním roce novináři Dmitrij Muratov z Ruska a Maria Ressaová z Filipín za svůj boj za svobodu slova. „Svoboda projevu a svoboda informací jsou klíčovými předpoklady demokracie a chrání před válkou a konflikty. Držitelé Nobelovy ceny za mír za rok 2021 jsou zástupci všech novinářů, kteří hájí tyto ideály ve světě, kde demokracie a svoboda tisku čelí čím dál nepříznivějším podmínkám,“ uvedl Nobelův výbor ve svém prohlášení.
V ohledem na to, že pan Muratov se kriticky vyjadřuje k politice Vladimíra Putina, Alexandra Lukašenka nazývá pravými jmény a je iniciátorem petice za propuštění Alexeje Navalného, lze důvodně očekávat, že se mu stane nějaká nehoda.
Na konci června zasáhlo území Jižní Moravy tornádo. Zemřelo při něm 6 lidí. S ohledem na jeho sílu a jeho následky se zdá, že obětí je opravdu málo.
Na konci srpna se na let kolem světa vydala 19-letá Zara Rutherford. Startovala z rodné Belgie. Prozatím přes Britské ostrovy, Island, Grónsko, Kanadu, USA, Karibik, Kolumbii, Mexico, opět USA, Aljašku, Rusko, Jižní Koreu, Tchaiwan, Filipíny, Indonésii doletěla v pořádku na Srí Lanku. Zara se pokouší o rekord. Chce obletět svět v ultralightu jako nejmladší žena v historii. Zajímavostí je, že letadlo vyrobili na Slovensku a někdy v polovině ledna by se měla zastavit i v Praze. Více se o Zařině letu můžete dozvědět ZDE.
V říjnu u nás proběhly parlamentní volby. Zvítězila koalice SPOLU před ANO a koalicí PIRStan. Do poslanecké sněmovny se dostalo ještě extrémistické hnutí SPD. Večer po ukončení voleb obě demokratické koalice podepsaly memorandum o vzájemné spolupráci a následném uzavření koaliční smlouvy. Podařilo se tak po dvou volebních období dostat z vlády Andreje Babiše, který poslední 4 roky vládl společně s ČSSD, KSČM, SPD a Milošem Zemanem.
Do sněmovny se nedostala ČSSD. Na tento výsledek je možné se dívat několika pohledy. Jeden z nich je, že je to špatná zpráva pro demokracii, protože se do sněmovny nedostala klasická, demokratická, levicová strana, která tam rozhodně patří. Než vstoupila do vlády AB, tak to byla strana, která byla nositelkou nějakých idejí.
Další pohled je ten, že je to dobře, protože by AB s nimi a s SPD postavil další populistickou vládu.
Další pohled je ten, že je to jakési memento pro každého, kdo by pomýšlel na spolupráci s AB. Za to se platí i daň nejvyšší.
Budeme novému vedení ČSSD držet palce.
Do sněmovny se nedostala KSČM, což je pro každého demokrata a rozumně uvažujícího člověka skvělá zpráva. Podle mě se to mělo stát již před cca 20 lety. Tak alespoň tentokrát už to vyšlo. Jejich návrat do sněmovny se zdá být více než nepravděpodobný. V této souvislosti se zamýšlím nad tím, jak může být žena ve věku 41 let, v roce 2021, stalinistka. Hovořím o nově zvolené předsedkyni Konečné.
Den po sněmovních volbách byl Miloš Zeman hospitalizován ve zcela bezvládném stavu. Otevřela se diskuse o aktivaci článku 66 Ústavy o dočasném zbavení pravomocí. Politici byli bohužel příliš neodvážní a pomalí. Mohli jsme mít vládu s výraznou parlamentní většinou již o 2 měsíce dříve.
Myslím, že můžeme být právem hrdí na naše zdravotnictví, které dokázalo Miloše Zemana v podstatě vzkřísit a dostat ho ze stavu alkoholového deliria zpět do života. Samozřejmě již není schopen vykonávat prezidentské pravomoci, ale jeho stav je zázrakem medicíny. Zároveň si uvědomuji, že péči jako člověk vykonávající funkci prezidenta pravděpodobně nedostaneme každý z nás. Stejně tak rozsah následné péče.
Těsně po volbách zkrachoval největší alternativní dodavatel energií Bohemia Energy. Přibližně 900 tisíc domácností muselo přejít na režim DPI (dodavatel poslední instance), což jsou reálné energetické společnosti, které energie vyrábějí a dodávají, a ne jenom překupují. Selhaly kontrolní mechanismy státu. Naštěstí neselhaly skuteční dodavatelé.
Těsně před svátky byla jmenována nová vláda, která disponuje výraznou parlamentní většinou a ujala se úřadů. Vláda, která je sestavena z klasických demokratických parlamentních stran. Držme si palce, aby vydržela celé 4 roky a byla úspěšná.
Podle všech ukazatelů se zdá, že současná vlna epidemie konstantně ustupuje.
A to jsou myslím dvě nejlepší zprávy pro naši zemi na závěr tohoto reportu.