V podstatě již nedobrovolně jsem se dočetl mnoha dobrých rad, co dělat a nedělat v karanténě. Vařit, učit se s dětmi, sportovat, nežrat, uklízet...... No člověk to ani všechno nemůže stihnout. Tak jsem se rozhodl, že přijdu zase s další dávkou "dobrých rad", co je možné a nemožné dělat v době karantény.
Meditace
Je to slovo, které jsme určité každý z nás slyšeli, ale jen málokdo ji provozuje. Je to velká škoda, protože meditace má mnoho blahodárných účinků na lidský život. Popsal bych další dvě stránky, pokud bych je (blahodárné účinky) chtěl všechny vyjmenovat. Úmyslně jsem psal o účincích na lidský život, protože při pravidelném a dlouhodobém praktikování ovlivňuje člověku opravdu život.
Trochu historie
Meditace má kořeny ve východních filosofiích a dá se říci, že její kořeny jsou v počátcích hinduismu a následně je přebíraly další náboženské směry. Pokračovalo to budhismem, některými směry islámu. Křesťanská motlitba je v konečném důsledku také jistou formou meditace. Dnes se meditace velmi propaguje a je v současnosti spojena hlavně s jógovými cvičeními. Samozřejmě, že cvičení jógy ve spojení s meditací vzájemný účinek potencuje.
Karanténa - skvělý čas začít meditovat
Nebudu zde popisovat meditační techniky, těch najdete na webu dostatek a tak nebudu opisovat. Každý si svou techniku najde sám, podle toho, která mu vyhovuje.
Co chci je naznačit, proč zrovna tento zvláštní čas je vhodnou dobou začít meditovat. Jsme pod tlakem, ať si to připouštíme nebo ne. Ač je nám kolem fine50, nemáme žádnou chronickou chorobu a nekouříme 60 cigaret denně, nejsme ohrožená skupina. Pokud bychom snad byli nakaženi pravděpodobnost vyléčení je prakticky jistá, je asi tak 1000x vyšší, než kdyby nás sklátila obyčejná chřipka. Ano jsme inteligentní, umíme počítat, chřipky se nebojíme, ale je to tak. Pravděpodobnost, že pro nás bude chřipka fatální je násobně vyšší než fatální důsledky Covidu-19. Nicméně i když toto víme a statistiky jsou jasné, přece jenom situace, ve které se nacházíme není standardní.
Vylidněné ulice, už jsme nebyli skoro 3 týdny ani na kafi, všichni v rouškách, vědomí, že zdravotnictví nefunguje ve standardním režimu, omezené sociální kontakty, většina z nás má seniorní rodiče. Hodně z nás má výpadek příjmu a k tomu živíme děti. Nelze se vyhnout mediím, které šíří paniku...... Je toho hodně, co na nás permanentně negativně působí. Přiznávám, že sám sebe považuji za odolného jedince, ale nezapomínám pravidelně meditovat, abych jím byl i nadále. Je třeba pracovat, aby výše vyjmenované nepůsobilo destruktivně na naší psychiku.
Co nám přinese
Meditace je zklidnění mysli a těla. Uvědomění si sebe sama. Zklidnění dechu, srovnání si myšlenek. Oproštění se od myšlenek. Uzavření se do sebe. Vhlížení do sebe.
Často si myslíme, že se známe, ale pokud se do sebe podíváme hlouběji, zjistíme, že je toho mnoho, co o sobě nevíme. Můžeme být příjemně překvapení, kolik pozitivních vlastností v sobě objevíme. Možná objevíme soucit, pokoru, trpělivost, lásku, radost, blaženost.
Možná objevíme i spoustu negativních stránek, které nám brání v rozvoji. Nejsme náhodou v zajetí strachu, nenávisti, žárlivosti , závisti, vlastní ega?
Když si uvědomíme jak pozitivní, tak negativní stránky našich osobností, může nám to velmi pomoci v našem dalším duchovním rozvoji a v našich vztazích k ostatním. Hlavně to pomůže nám samotným ve vztahu k sobě.
Pozitivní účinky
Hovořil jsem o blahodárných účincích meditace na život. Mezi ty hlavní beze sporu patří to, že se člověk zklidní, uvolní se nervový systém, snížíte dechovou a tepovou frekvenci, sníží se krevní tlak, ulevuje od bolesti hlavy. Prohlubuje spánek a zvyšuje jeho kvalitu. Tolik asi ty nejdůležitější fyziologické účinky.
Dále meditace působí na naší psychiku a duchovno. Zvyšuje schopnost soustředění, zlepšuje paměť, rozvíjí sílu vůle, snižuje agresivitu, pomáhá při depresích a úzkostech. Zlepšuje paměť, snižuje míru vnímání stresu, mění postoj k životu, pomáhá žít v přítomném okamžiku.
Hygiena
Pokud by se mě někdo zeptal, jak bych popsal meditaci jednou větou, napsal bych: "Meditace je součástí duševní hygieny člověka". Stejně jako se každý den myjeme a čistíme si zuby, měli bychom provádět i hygienu duševní. Zbavíme se tím horších věcí, než je pot, prach, bakterie a viry.
Není právě teď vhodný čas?