Začátek nového desetiletí je ještě magičtější než každé pondělí nebo každý 1. den v měsíci.
To jsou totiž termíny, kdy začínám vždy hubnout, cvičit, žít kulturně nebo víc přítomností atd. Prostě okamžik, od kterého jdu s předsevzetím. Že se nějaký zvyk do mého života přidá, nebo ubere.
Ne nadarmo se říká, že člověk je souhrn svých zvyků. A změnit ty, které jsou pohodlné, ale tělu či duchu neprospívají, to je prostě těžké. Momentálně bych o tom mohla dlouze povídat. Během mého několikaměsíčního sabaticalu jsem přidala zvyk sledování home makeover shows, zvyk péct obden něco sladkého (touha mít něco ke kávě maskovaná láskou k dětem 😊), zvyk nahřát si večer deku a pustit Netflix atd. Moje courání po lese mělo být původně běh, když jsem plánovala chodit víc ven, asi jsem nemyslela 1x denně do konzumu pro rohlíky. Sice jsem si naordinovala za nic z toho se nestydět, ale lety zakořeněnému hlídači v hlavě se to nelíbí.
Je totiž zvyklý na velké výkonnostní cíle. 10kg dolu do měsíce, 3x týdně cvičení, žádný cukr, kofein, laktóza, alkohol, obilniny, luštěniny a jiný kraviny. Cesta tam a tam, kurz toho a toho. Plus vágní formulace jako work/life balance, budu lepší matka, dcera, manželka, manažerka… V poslední době je největším předsevzetím nemít předsevzetí a spíš nenásilně zařadit nějaký prospěšný zvyk.
Jak na sílu zvyku
Behaviorální vědci se nám snaží v dodržení předsevzetí všemožně pomoci. Např. Charles Duhigg ve své knize Síla zvyku. Na základě mnoha výzkumů vysvětluje, že zvyky nejsou neměnné a jejich pochopení nám pomůže je přizpůsobit svým potřebám.
Každý zvyk je složený do tzv. „habit loop“ – cyklu, kde se opakuje vzorek SPOUŠTĚČ – RUTINA - ODMĚNA. Např. stres – cigareta (čokoláda, panák) – klid. A kdykoli projdete tímto cyklem, upevníte jej. Cesta k tomu své zvyky změnit je rozpitvání těch, které vám nejvíce komplikují život, na tyto jednotlivé fáze. Poté se můžete zkoušet vyhnout spouštěčům nebo zaměnit rutinu za něco méně škodlivého.
Možná znáte pravidlo 21 dní. Tvrdí se, že když jednu věc opakujete po 3 týdny, stane se pro vás zvykem. Akceptovaným, do života integrovaným. Někomu pomáhají zaškrtávací okénka v diáři, forma trackingu toho, jak se vám daří danou věc naplňovat. Nebo inspirace dětstvím a nalepování samolepek jako odměny za každý krok.
Pomocníkem v pozitivních změnách mohou být i aplikace. Např. aplikace Fabulous, která se snaží oblafnout vaši touhu po pohodlí pomocí menších cílů, ke kterým postupně přidáváte další. Protože vás freneticky pochválí i za vypití sklenice vody ráno, než se nadějete, tak ráno meditujete, běháte, pijete vodu a zdravě snídáte. No a zbytek dne už jde sám.
Někdy stačí si své záměry přeformulovat. Místo „přestanu s….“ na „začnu s ….“. Samozřejmě nemyslím „začnu s trávou“ místo „přestanu s cigaretami“ 😊
Také často funguje veřejná deklarifikace vašeho záměru. Buď slib partnerovi (pokud to na vás funguje) nebo sdílení na sociálních sítích. Pokud nejsou vaši přátelé zlí, ocení i uběhnutých 500m.
Co místo předsevzetí poděkovat?
Podle výzkumů si novoroční předsevzetí dávají hlavně mladší lidé. Vysvětluji si to tím, že my starší už se snažíme nebýt na sebe tak tvrdí.
Myslím, že přelom desetiletí je moment k zamyšlení. Soupis toho, za co jste vděční (sám sobě nebo svým blízkým) je pro naše duše určitě lepší než sebemrskačská soupiska na leden. I když po tom vánočním obžerství se ta dieta prostě nabízí jako první 😊