Nedávno jsem psal článek na téma vývar, jako základ vaření. Pojďme se v několika dalších článcích zaměřit na to, k čemu se takový vývar používá.
Raději vlastní
Četl jsem mnoho receptů na dršťkovou polévku, lepší či horší. Jenom ze zvědavosti jsem jeden z nich zkusil. Raději jsem tedy zůstal u svého osvědčeného.
Několik poznámek na úvod. Nešetřete s cibulí. Dávám jí tam klidně 1:1 s množstvím dršťek k. Skoro jako na guláš. Dále se nebojte a cibuli udělejte hodně na barvu (tmavší).
Dršťky používám zásadně předvařené. I tak je ještě alespoň jednou chvíli převařím ve slané vodě, abych je dočistil a zbavil zbytků charakteristické "vůně". Zásadně nedoporučuji používat čerstvé, neprané dršťky. Je s nimi spousta práce a zápach při vaření je hrozný. Tady se nevyplatí šetřit.
Recept je zhruba na 10-12 porcí.
Ingredience:
Dršťky 1000g
Cibule 800-1000g
Česnek český půl hlavičky
Vývar 2 litry
Sádlo
Kmín drcený
Sůl
Sladká paprika maďarská
Chilli paprika
Pepř (čerstvě mletý)
Majoránka
Kváskový chléb (hladká mouka)
Postup:
Nakrájíme cibuli a smažíme ji na sádle pěkně na barvu. Ve vedlejším hrnci převařte dršťky. Klidně dvakrát. Slijte a nechte v cedníku okapat.
Do usmažená cibulky přidejte okapané dršťky, mírně osolte a přidejte drcený kmín. Chvilku míchejte a nechte kmín provonět. Přidejte čerstvě mletý pepř.
Asi po 5 minutách hrnec se základem polévky na chvíli odstavte, aby trochu klesla teplota. Je to důležité, aby se paprika nedávala do příliš horkého základu. Mohla by zhořknout. Přidejte papriku. Nejlépe maďarskou. Zamíchejte do základu.
Do základu začněte přilévat vývar. Množství záleží na tom, jakou konzistenci polévky máte rádi. Jak hustou a vydatnou polévku chcete mít.
Až se celá polévka začne vařit, je třeba ji trochu zahustit. Je možné to udělat klasickou jíškou. Jenom pozor, je třeba, aby jíška, kterou budete přidávat do vroucí polévky, byla zchladlá.
Já zahušťuji dršťkovou polévku střídkou z kváskového chleba. Klidně staršího, ztvrdlého. V misce ho namočím do vody. Po 10 minutách ho vyždímám a přidám do polévky místo jíšky. Stejně tak ho nechám v polévce provařit. Zahušťovat starším chlebem má několik výhod. Jednak zpracujete starý chleba, který byste třeba vyhodili. Dále je to zdravější než zahušťování klasickou moukou. A navíc máte jistotu, že v polévce nikdy neucítíte moučnou chuť.
Polévku máme asi po 30 minutách varu skoro hotovou. Teď už zbývá to nejpříjemnější z celého vaření. Její dochucení chilli, česnekem, pepřem, solí a majoránkou. Záleží na chuti, ale pokud mohu doporučit, tak česnekem a majoránkou rozhodně nešetřete. Chilli není nutné.
Na talíři dozdobíme čerstvou petrželkou nebo majoránkou. Jíme nejlépe s čerstvým chlebem.
Pokud byste dokázali tuto polévku nesníst hned a nechat ji v lednici do druhého dne, bude ještě lepší. Není problém ji uskladnit v mrazáku a máte připravené jídlo na někdy jindy.
Dobrou chuť.