Název: Faktomluva (Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají)
Název originálu: Factfulness: Ten Reasons We´re Wrong About The World - And Why Things Are Better Then You Thing
Autor: Hans Rosling
Překlad: Eva Nevrlá
Počet stran: 352
Vydalo nakladatelství: Jan Melvil Publishing, 2018
Možná by bylo lépe říci - kniha plná čísel, nebo kniha plná statistiky či grafů. Přemýšlel jsem nad tím, a dal jsem do názvu článku optimismus. Optimismus, protože to je výsledný pocit ze čtení této knihy plné čísel, statistiky a grafů.
Zajímavý test
Jedná se o knihu populárně vědeckou, a to autorovi nebrání začít trochu drsnějším humorem. V úvodu najdete test, který je jakýmsi entreé do celé knihy. Po dobu 15 let dával tento test na konferencích a při přednáškách na univerzitách. Tedy v prostředí apriori vzdělaných lidí s očekávanou nadprůměrnou inteligencí. Test obsahuje 12 otázek, které zkoumají naše znalosti z oblasti demografie, průměrné délky a kvality života, světového zdraví, vzdělání, celkového rozvoje.
Neexistuje osoba, která by na test odpověděla kompletně správně. Jeden člověk odpověděl 11 otázek správně. Víte jaká byla průměrná úspěšnost výše zmíněných lidí, mezi kterými byli i nositelé Nobelovy ceny? Byly to dvě správně zodpovězené otázky (16% úspěšnost).
Šimpanz je chytřejsí
Han Rosling dává neuctivý příklad kdy tvrdí, že pokud by šimpanzi odpovídali na jednotlivé otázky, byli by úspěšnější než vzdělaní lidé. Pokud by v zoo rozdal šimpanzům banány s označením A,B,C a přečetl by jim otázku a zaznamenal si "odpovědi" šimpanzů, byly by konzistentně správnější (33% úspěšnost).
Poté, co někteří zjistíte, že šimpanz by odpověděl lépe a neurazíte se tak, že knihu zahodíte, ponoříte se do faktů, grafů a statistik, ze kterých na konci budete plni optimismu a pravděpodobně budete i lépe spát.
Svět je lepší, než se zdá
Zjistíte totiž, že náš svět je podstatně lepší, zdravější a bezpečnější místo pro život než si myslíme a než nás neustále krmí televizní zprávy a zpravodajské servery na celém světě.
Dostane se Vám spousta opravdu zajímavých údajů, které dokážou autoři dát do nečekaných souvislostí. Pracují pouze s fakty a oficiálními statistikami OSN a jiných světových organizací, a ty zkoumají. Mnohdy stačí tyto statistiky pouze vysvětlit.
Kromě uvedených informací se Vám dostane vhledu do našeho omezeného způsobu myšlení a do myšlenkových vzorců a stereotypů, které omezují náš pohled na svět. Vysvětluje nám kruh, ve kterém se pohybujeme a snaží se sundat nám klapky z očí.
Instinkty
Odhaluje deset instinktů - nevědomých, ale předvídatelných myšlenkových zkreslení, která ovlivňují naše názory na okolní svět. Jedná se o instinkty propasti, negativity, lineárnosti, strachu, zkreslení velikosti, zobecnění, osudovosti, perspektivy, obviňování, urgentnosti.
Pro mě je ta kniha navíc mementem. Mementem, že v mém životě si opravdu nemám na co stěžovat. Kromě toho, že si člověk na faktech potvrdí, že si opravdu žije nad poměry je tu ještě jedna věc.
Závod se smrtí
Hans Rosling tuto knihu začal psát těsně před tím, než se dověděl, že trpí rakovinou slinivky. Tento druh rakoviny je ve více jak 95% případů fatální. V té době mu zbýval rok života. Kniha je výsledkem celoživotního studia a posledního roku jeho života. Dokázal ji i připravit k vydání. Vyšla ale až po autorově smrti.
Byla rychlejší než on a jeho spoluautoři.