Název: IKIGAI, Šťastný a dlouhý život
Název originálu: Ikigai: Los secretos de Japón para una vida larga y feliz
Autor: Héctor García; Francesc Miralles
Překlad: Veronika Štefanová
Počet stran: 228
Vydalo nakladatelství: Leda, 2017
Slovo, které v japonštině znamená něco jako "štěstí mít stále co na práci". Marek říká: "pořád po něčem toužit". Já tomu říkám: "nikdy nejít do důchodu". Shodou okolností v Japonsku nemají výraz "jít do důchodu".
Na Okinavě, japonském ostrově, kde žije nejvíce stoletých lidí na počet obyvatel na světě, místní říkají, že Ikigai znamená "důvod, proč ráno vstáváme". K této myšlence se ještě vrátíme.
Jedná se o knihu, která jako první pojednává do hloubky o lidech, kteří se dožívají vysokého věku. Zabývá se příčinami, proč se v některých oblastech lidé dožívají vyššího věku než jinde.
Četl jsem mnoho "návodů na život". Vždy tomu něco chybělo. Většinou knihy pojednávaly obecně o stravě, pohybu, spánku, apod. Toto je první kniha, kde autoři opravdu procestovali oblasti po světě, kde se dožívají vyššího věku, než jinde na světě a mluvili s nimi.
Dlouhověkost je teritoriální
Tato místa se nazývají modré zóny. Vědci a demografové takto nazývají oblasti s vysokým výskytem dlouhověkosti. Jsou to ostrov Okinawa v Japonsku, ostrov Sardinie v Itálii, Loma Linda v Kalifornii, Poloostrov Nicoya v Kostarice a ostrov Ikaria v Řecku. Tady je myslím první pozoruhodnost na úvod. Tři oblasti z pěti jsou ostrovy, kde obyvatelé obecně mají méně prostředků a už historicky si museli mezi sebou pomáhat.
Nutnost vzájemné pomoci může pro mnohé představovat ikigai dostatečně silné na to, aby déle žili.
Fyzické zdraví versus sociální
V knize najdete nejen již jmenované fyzické příčiny zdravého života. Především je to podrobné zmapování příčin psychických a sociálních. Ty se v souvislostech jeví jako důležitější, než ty fyzické. Vypadá to, že ty fyzické, kterými se zabýváme při péči o sebe, jsou jenom doplňkem těch sociálních.
Kniha obsahuje celou řadu rozhovorů s lidmi, kteří se dožili 100 a více let. Ty se samozřejmě vedou na téma jejich dlouhověkosti a jejich příčin. Nebudu Vás okrádat o obsah knihy tím, že bych vyzradil jejich argumentaci k dlouhověkosti. Překvapivě to ale nebudou vegetariánství, zřeknutí se alkoholu a kouření, sportování, přísná dieta, apod.
Proč to číst právě dnes?
Kniha je nenásilný, inspirující popis příčin, jak se dožít vysokého věku. Nebo alespoň jak žít spokojenější život. Když jsem tuto knihu přečetl, měl jsem pocit, že v ní nic nechybělo.
Z knih podobného zaměření, t.j. "osobní rozvoj" to je první kniha, která není zaměřená na výkon, ale na důvod.
Na jednu stranu žijeme v globalizovaném světě a době. Svět se za posledních 25 let neuvěřitelně změnil a zmenšil. Cestujeme jako vzteklí, likujeme nesmysly, máme stovky přátel po celé zeměkouli. Na Facebooku. Na druhou stranu ale v důsledku toho máme čím dál tím méně sociálních vazeb. Těch skutečných.
Opravdu užitečné?
Moderní doba nám přinesla mnoho užitečných elektronických vynálezů. Zároveň nám přinesla nové závislosti na nich (viz článek DigiDetox). Již teď víme, že nám a našim dětem přinášejí zdravotní problémy.
Spoléháme na rozvoj medicíny, ale děláme vše proto, abychom šli proti ní. Čekám, kdy se začne projevovat opačný trend a střední doba dožití se začne zkracovat.
Moderní doba nás uvrhuje do čím dál tím větší samoty. Stále více lidí používá psychofarmaka, jako běžný " doplněk stravy". Stále více lidí trpí depresemi, jejichž jedním z projevů je i problém ráno vstát z postele. Což je opakem IKIGAI. V knize najdete mnoho čtení k zamyšlení o důležitých věcech. Obyčejných věcech.