ČNB nám zvýšila úrokové sazby. Co to znamená pro běžného občana? Pokud si zrovna neberete hypotéku, tak asi nic podstatného. Kromě toho, že Vám Vaše banka nabídne zcela nepodstatné zvýšení úrokové sazby na termínovaném nebo spořícím účtu. Vzhledem k tomu, kolik takový termínovaný (spořící) účet vynáší, tak nepředpokládám, že byste tam měli nějaké podstatné peníze. Takže na konci roku vyděláte asi tak o 3,50 Kč více.
Měl bych něco lepšího.
Možná, že jste již slyšeli o halvingu odměn pro těžaře Bitcoinu. Jedná se o pravidelnou událost, která se děje přibližně jednou za čtyři roky. V podstatě jde o to, že těžaři dostanou po halvingu polovinu odměny za těžbu kryptoměny Bitcoin. V důsledku toho se sníží nabídka nových Bitcoinů na trhu, což vyvolává tlak na poptávku po něm.
Letos v květnu dojde k halvingu již potřetí v historii Bitcoinu. Z podrobné analýzy vlivu halvingu Bitcoinu na jeho cenu vyplývá, že halving se uskutečnil pokaždé přibližně v polovině růstového období Bitcoinu.
Co to znamená pro očekávaný vývoj ceny Bitcoinu? S ohledem na fakt, že již 14 měsíců vývoj ceny Bitcoinu letí vzhůru (posílil o cca 300 %), z historie plyne, že lze důvodně očekávat, že obdobná situace nastane i v následujícím období a bude pokračovat i po uskutečnění halvingu v polovině května t. r. (konkrétně 14. 5. 2020).
Dovoluji si Vám tímto dát ke zvážení, zda neinvestovat do Bitcoinu (a samozřejmě i do ostatních kryptoměn) nebo navýšit investice do kryptoměn, pokud už je máte. Jako u kterékoli jiné investice nelze samozřejmě garantovat, že vývoj cen se bude s jistotou pohybovat tak, jak predikuji. Pravděpodobnost, že se vývoj bude opakovat, je vysoká.
Stejná šance se bude opakovat zase až za 4 roky!!!
Podobný jev, tj. výrazný růst, vykazují i ostatní kryptoměny, které procházejí halvingem, naposledy to byl Litecoin a Bitcoin Cash.
Jako odpovědný investor si Vás dovoluji upozornit, že nedoporučujeme investovat do kryptoměn více, jak 15 % Vašeho portfolia i přes to, že kryptoměny jsou v posledním desetiletí nejvýnosnějším aktivem. Jako vždy, je nutno zvážit všechna rizika.
Na závěr brouk do hlavy
Rok 2019 byl posledním rokem desetiletí, a tak mi nedá se neohlédnout i dále, protože Bitcoin slavil v minulém roce 10. narozeniny. A že byl důvod k oslavě, je nabíledni. Z Bitcoinu se stala investice desetiletí. Kdo si před 10 lety koupil tuto virtuální měnu za 10 korun, má dnes jmění v hodnotě zhruba 1 milionu. A to i přes to, že aktuální cena Bitcoinu zaostává za historickými maximy z roku 2017. Jenom pro srovnání: druhou nejlepší investicí desetiletí byly akcie společnosti Netflix. Z investice 10 korun se stalo 400 korun. Pořád ještě váháte?