Korunovace. Tradice nebo šaškárna?

Minulý týden se asi nikomu nepodařilo uniknout korunovaci Britského krále Karla III., alias prince Charlese, jak ho známe po celý náš život. Psala o něm snad všechna media na titulkách. Nejen světová, ale i naše. Člověk mohl nabýt dojmu, že se jedná o korunovaci našeho krále.

Myslím, že málokdo si nechal ujít alespoň část obřadu a následných akcí, s korunovací spojených, včetně mávání z balkonu Buckinghamského paláce. Stejně tak si málokdo nechal ujít následné diskuse. 



Ty se odvíjely od prohlášení, že se jednalo o šaškárnu až po dojetí nad polibkem prince Wiliama svého otce, kterému přísahal věrnost. Stejně tak se vedou diskuse o tom, zda se do 21.století hodí, aby si muž a žena seniorního věku nasazovali na hlavu divnou barevnou helmu s drahokamy a potom se v ní producírovali před kamerami a po celém Londýně.

I mě všechny tyto myšlenky mi projely hlavou. Včetně v moderní době lehce absurdní přísaze Bohu, kterou pronesl král těsně před korunováním.

Po odeznění všech dojmů a pompéznosti obřadu dospívám k tomu, že se opravdu nejednalo o šaškárnu, ale o vyjádření úcty k dlouhé a slavné historii Británie a jejích tradic. 

Navíc království a královskou rodinu podporuje přes všechny problémy a skandály relativně vysoké procento Britů (až 65%). Jsou symbolem kontinuity a tradice, které jsou i v moderní době důležité. Koruna je symbolem britské stability a dnešním velmi rozkolísaném světě. Symbolizují jakési pevné hodnoty.

Foto: Max Mumby

Navíc Karel III. je sice trochu podivín, ale celý život se choval vcelku důstojně. Snad jenom kolem rozvodu s Dianou to mohlo být lepší. Milí rozvedení přátelé, kdo z nás se kolem našich rozvodů občas nechoval jako blbec. A to jsme se nerozváděli v přímém přenosu v médiích po celém světě. 

Nakonec jsem Britům to království trochu záviděl. A říkám si, že inaugurace Petra Pavla taky trochu zaváněla korunovací. Nepřijel sice na Hrad v kočáře taženým šestispřežím, ale černým Superbem. Nepřísahal věrnost Bohu, ale jenom České republice. Nakonec ale taky mával s Evou z balkonu. A já byl na něj hrdej, stejně jako většina Britů na krále. 

Symboly a tradice jsou i dnes velmi důležité. Dávají nám alespoň trochu pocit ukotvení v dnešní „době, co vymknuta z klubů šílí“. Slovy pana Hamleta. 

God Save the King.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!



Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnotilo: 1

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvek



To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved