Londýn bude mít navždy zvláštní místo v mém srdci. Za posledních 25 let jsem ho měla možnost navštívit možná víc než 10x a v ničem neztratil na svém kouzlu, ať už návštěva byla jakákoli.
První návštěva
Náš vztah začal v 90. letech, kdy jsem měla to štěstí v něm několikrát pobývat pracovně. Sice v místních reklamních agenturách na „experty“ z Československa hleděli tehdy schovívavě a získat smyslupné rady bylo těžké, ale čas mimopracovní byl čistá radost. Zejména proto, že většina obchodů z Oxford Street v té době neměla v Praze pobočky, tudíž v Háemku jsem byla prakticky v nebi. Stejně jako v Burger Kingu a každém místním papírnictví.
Ale to hlavní kouzlo Londýna je v jeho specifičnosti. Tvář, kterou tvoří červené patrové autobusy, budky, nádherné parky ve vnitroblocích i přistěhovalci ve večerkách. Zkondenzovaný Babylon lidí všech ras a vyznání. Morning show v televizi. Majestátnost katedrály Sv. Pavla či Tate Modern. Bylo hrozně zvláštní podívat se do New Yorku. V pocitu je to pro mne XXL Londýn, protože spoustu aspektů je podobných. Central Park je větší Hyde Park, Times Square je větší Picadilly, jen ty taxíky jsou žluté 😊
Nešetřete
Výlet do Londýna je drahý vždy a je s tím potřeba počítat. I když jedete na 3 dny a letíte nízkonákladovkou. Je tedy dobré si už doma „posunout práh bolesti“ a při pobytu nic nepřepočítávat. Low cost spoje do Londýna létají i z Brna nebo Pardubic, je dobré se nefixovat jen na Prahu. U levného letu vždy dopočítejte cenu letenky o transfer do centra, který se někdy vyplatí rovnou zabookovat i s letenkou. Případně ověřte velikost zavazadla, v ledvince se špatně vozí suvenýry 😊 Zkušenosti hovoří při transferu z letiště ve prospěch vlaku, který neovlivní dopravní zácpa.
Ubytování v centru také není za hubičku, zvlášť když chcete mít soukromí a svoji koupelnu. Toho dosáhnete např. v síti Easy Hotels, kde jsme při jedné z návštěv bydlely s mojí kamarádkou. Koupelnu a soukromí máte, ale nemáte okno a celý pokoj včetně výlisku koupelny má velikost manželské postele 😊.
Vrchol mého low budget cestování byly letenky, které jsem v roce 2006 koupila celé rodině s 2 dětmi pod 5 roků. Jedna zpáteční letenka stála tehdy v akci 49,- korun a ten rok jsme takhle letěli ještě do Paříže do Disneylandu. Nebyly to jednoduché výlety, ale nekupte to, za tu cenu. Londýn baví všechny věkové kategorie a Natural History Muzeum nebo místní akvárium mají světovou úroveň.
Jaro v předpremiéře
Několik mých návštěv Londýna se odehrálo v 2. polovině února a stalo se z toho moje nejoblíbenější období pro tuto cestu. Díky Golfskému proudu (prý 😊) přichází jaro v Londýně dřív a tak vás tu čekají rozkvetlé magnolie, narcisy a třešně. Výlet tudíž působí jako přirozené antidepresivum a únor pak není nejnepříjemnějším měsícem v roce. Procházky v parcích, plných květin, místní v žabkách, sluníčko pražící do kávy, vychutnávané v zahrádkách. Nevím, jestli je to štěstí nebo je Londýnská mlha a deštivo mýtus, ale já ho znám především jako město sluncem zalité.Za těch 20 let se toho hodně změnilo. Na nábřeží se objevilo London Eye, vyrostlo hodně nových budov a jídlo v restauracích opět zdražilo a samozřejmě brexit. Ale srdce pořád tepe, královna pořád kraluje a v parcích jsou drzé veverky. A tak moje rada je vykašlat se na davy turistů u pamětihodností a radši se v tomhle úchvatném městě ztratit. Aspoň na chvilku.