Téma umělé inteligence se v poslední době stala tématem snad všude a ve všech vrstvách společnosti.
Ti inteligentnější diskutují a přemýšlí o tom, jak ji využít v jejich práci, jak zlepšit procesy. Fantazírují o tom, jak jim AI zjednoduší práci a dovede ji k dokonalosti. Představují si, jak jim bude vydělávat peníze a oni se budou konečně moci věnovat něčemu užitečnému. Nekladou si otázku, proč se něčemu užitečnému nevěnují už dnes.
Většinou zároveň vyjadřují obavu, že AI se může porouchat jako každý stroj či program a začít škodit lidstvu. Nebo dokonce AI zjistí, že nás lidi vůbec nepotřebuje a zničí nás.
Zde si můžeze poslechnout příspěvek v audioverzi vygenerované prostřednictvím AI
https://genny.lovo.ai/share/128dabc4-084e-4d92-aac2-8eea74c36722
Ti méně inteligentní si představují, že AI za ně jednou udělá všechno a oni nebudou muset pracovat a budou už se moct jenom flákat a AI jim zajistí všechny potřeby. O realističnosti svých představ nepřemýšlí. Také ale občas vyjádří názor, že nás zničí.
Stále se hovoří o inteligenci, umělé inteligenci a o obavách z ní.
Co je ale opakem inteligence? Blbost.
Asi jako většina lidí se pravidelně dívám na web a sháním informace, projíždím sociální sítě. Sleduji, jak lidé věří dezinformacím. Dívám se na průzkumy volebních preferencí, sleduji válku na Ukrajině. Pozoruji, jak lidé vykonávají svou práci. Vnímám, jakou dávají sociální sítě šanci každému šířit prakticky cokoli a tím zároveň každému šanci věřit čemukoli.
V kontrastu s AI se spíše než umělé inteligence, začínám více bát obyčejné lidské blbosti. S ohledem na množství podprůměrně inteligentních, je toto nebezpečí zatím stále reálnější.
Nemělo by být prvním zadáním pro umělou inteligenci zvýšit inteligenci lidskou a snížit tak počet blbců mezi námi? Mohla by se stát nejlepším produktem lidského ducha.