Radiační situace je v celé Evropě i nadále naštěstí v normě.
Volodymyr Zelensky žije. Putin bohužel taky.
Válka na Ukrajině pokračuje se střídavými úspěchy. Ukrajinci začali překvapivě používat americké dalekonosné zbraně. Ukázalo se, že Američané jim tajně poslali dodávku střel ATAMC, které mohou ničit cíle až 300 km vzdálené. Další dodávky zbraní se již snad nezpozdí a dorazí před plánovanou ruskou letní ofenzivou.
K české iniciativě na nákup munice ze třetích zemí pro Ukrajinu se přidalo již 20 zemí. Robert Fico se odmítl na iniciativě Česká munice podílet. Sami Slováci uspořádali sbírku, ve které vybrali více jak 3 miliony Eur.
Středem pozornosti světových médií minulý víkend byl americký Kongres. Po půlročních tahanicích se podařilo schválit vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů. Republikáni kolem Donalda Trumpa došli trochu k rozumu a část z nich pomoc schválila. Armáda USA neponechala nic náhodě a velká část munice se již nachází ve skladech v Německu a Polsku. A tak okamžitě po podpisu zákona prezidentem Bidenem začala proudit na Ukrajinu. Podle vojenských analytiků je touto pomocí Ukrajina na rok zachráněna. Napadá mě, jestli by EU neměla také poskytnout adekvátní prostředky a zbraně a minuci nakoupit v USA, které jediné kromě Ruska mají dostatečné zbrojní kapacity a výrobu zbraní a munice.
Společně s pomocí Ukrajině schválil americký Kongres i pomoc Izraeli a Tai-wanu.
Izrael zahájil v pásmu Gazy vojenskou operaci proti Hamásu v Rafahu, poslednímu městu, které ještě není od teroristů vyčištěno. Operace začaly masovou evakuací civilního obyvatelstva.
Prezident Petr Pavel pozval na Hrad zástupce vlády i opozice k jednání o důchodové reformě. 28.3. proběhlo první jednání, na kterém se všichni shodli, že se bude muset pomalu začít zvyšovat věk odchodu do důchodu s ohledem na demografický vývoj. Poté, co se Andrej Babiš vrátil z dovolené o Velikonocích, hnutí ANO popřelo, že by bylo pro zvyšování věku odchodu do důchodu, ač to bylo v zápisu z jednání. Kromě několika bizarních zdůvodnění přišlo hnutí ANO i s argumentem, že na Hradě je špatná akustika, a tak Schillerová a Havlíčkem neslyšeli do se říká na tiskové konferenci. Pravděpodobně na Hradě není ani vidět, když popřeli i zápis.
20. dubna 1937 se narodil Jiří Dienstbier, bývalý disident a porevoluční ministr zahraničí. Bohužel již není mezi námi. Zemřel v roce 2011.
21. dubna 753, př.n.l. byl podle římské tradice založeno město Řím
22. dubna 1937 se narodil geniální americký herec, držitel 3 Oskarů, Jack Nicholson
23. dubna 2007 zemřel bývalý ruský prezident Boris Jelcin. Vládl v letech 1991–1999. Toto období jako jediné v ruských dějinách je možno nazývat demokratické.
24. dubna 1942 se narodila americká zpěvačka a herečka Barbra Steisand. Přejeme vše nejlepší.
25. dubna 1719 vydal Daniel Defoe poprvé román Robinson Crusoe
Přejeme krásný víkend