Nebuďme pachateli, nebuďme obětmi a nikdy, ale nikdy nebuďme pouhými přihlížejícími, říká židovský učenec Jehuda Bauer. Mějme jeho slova na paměti nejen v Den památky obětí holocaustu, 27.1., připomněl známá slova Miloš Vystrčil.
Ve středu jsme dosáhli rekordního čísla nakažených od začátku epidemie – více jak 54.000 lidí. Počet lidí v nemocnicích ve vážném stavu ale soustavně pomalu klesá. Podle profesora Jana Konvalinky je reálně nakažených 3-4x více.
Česká vláda schválila dar Ukrajině ve formě dělostřelecké munice. Jedná se o koordinovanou akci států NATO na pomoc této zemi ohrožované ruskou agresí. Ta je až do 20.2. nepravděpodobná s ohledem na konání Olympijských her. Je velmi dobře, že se začínáme chovat jako spolupracující spojenec. Vláda se staví naprosto jasně na stranu aktivit spojenců z NATO a EU na podporu ohrožené Ukrajiny.
Na protest proti krajně levicovému směřování univerzit v USA a Kanadě rezignoval na pozici profesora na Univerzitě v Torontu Jordan Peterson. Jedná se jednoho z nejvýznamnějších psychologů a filozofů současné doby, hájících úroveň a postavení univerzit jako center vzdělání a výzkumu a bojujících proti současnému trendu pozitivní diskriminace nebílých, neheterosexuálních lidí. Prostě černochů a sexuálních a jiných menšin. K čertu s politickou korektností. Jeho další kroky budeme sledovat.
Slibuji Vám recenzi na knihu Jordana Petersona 12 pravidel pro život: Lék na chaos. To chce čas, protože je to dost těžké čtení.
24. ledna uplynulo 161 let od narození Jiřího Stanislava Guth-Jarkovského, známého gentlemana, ceremoniáře T.G. Masaryka a autora mnoha knih. Známý je především svými pojednáními o pravidlech slušného chování. Mnoho veřejně činných lidí by jeho přednášky potřebovalo jako prase drbání. Myslím, že i nám ostatním by neuškodilo si občas oživit jeho pravidla, třeba začtením se do díla: Společenský katechismus – rady a pokyny, kterak chovati se ve společnosti, na ulici i na místech veřejných a kterak vésti sobě při různých příležitostech společenských, Svazek I. a Svazek II.
Ve stejný den, v roce 1999 zemřel Jaroslav Foglar, autor Rychlých šípů, hrdinů našeho dětství. „Mám v torně mazanec!“, vykřikl Rychlonožka. Pamatujete se plantážníci?
Advokát Miloše Zemana poslal před žalobní výzvu k zaplacení 1 milionu korun MUDr. Džamile Stehlíkové společně s požadavkem omluvy zato, že veřejně promluvila o Zemanově alkoholismu a cirhóze jater. Na Twitteru byla MUDr. Stehlíková vyzvána k uveřejnění čísla účtu pro veřejnou sbírku v případě, že by byla k platbě a omluvě odsouzena. Zároveň se spustila spontánní vlna na její podporu. Ona sama správně prohlásila, že se neomluví a počká na rozhodnutí soudu. Budeme případ nadále sledovat.
Ve sněmovně se projednává korespondenční volba, aby mohli i občané, kteří jsou v době voleb v zahraničí, pohodlně volit. ANO a SPD se zuby nehty brání. Není divu. ANO od občanů v zahraničí nedostalo ani 5% a SPD 2% hlasů. Je jasně prokázáno, že občané žijící v zahraničí a kteří cestují mají vyšší vzdělání, inteligenci a svět vidí globálněji než voliči ANO a SPD. Je to jenom potvrzení průzkumů o tom, kteří voliči, volí jaké strany.
Na českých horách napadlo dostatek sněhu a tak Vám přejeme krásný zimní víkend.