Ruský „uprchlík“

Máme se k Rusům, kteří prchají před Putinovou mobilizací chovat jako k uprchlíkům a přijímat je jako například Ukrajince? 

Téma více než aktuální. Téma, které hýbe sociálními sítěmi. Téma, které se historicky dotýká i nás, protože jsme se narodili těsně před rokem 1968. Vysvětlím dále. A také jsme členy Schengenského prostoru.



Hned na úvod říkám hlasité a jednoznačné NE. V žádném případě nepřijímat nikoho z Ruska, kromě humanitárních důvodů, které jsou jasně dány v mezinárodních smlouvách. Pokud je někdo stíhán za odpor proti válce a Putinovi, okamžitě přijmout. Jinak NE.

Pokusím se shrnout, proč Rusy nepřijímat.

Za prvé. Prchající Rusové neprchají z důvodů, že někdo napadl jejich zemi, ale z důvodů, že odmítají plnit svou občanskou povinnost a nechtějí bojovat. Dokud se jich válka netýkala a oni ji pozorovali z gauče, tak ji schvalovali a křičeli: “Sláva, zabíjejte Chocholy“. A teď se podělali strachy. 

Za druhé. Rus je vždycky bezpečnostní riziko. Pokud si ho tady necháme, vždycky hrozí, že si ho po letech najde nějaké ruská bezpečnostní služba a on začne sloužit své vlasti. Máme tady dost vlastních podporovatelů ruského fašismu. I na nejvyšších místech. Další opravdu nepotřebujeme. Jenom pro připomínku. Agenti se pokoušeli vraždit ve Velké Británii s turistickými vízy. Stejně tak vyhodili do povětší muniční sklad ve Vrběticích. 

Za třetí. Rus je v podstatě neintegrovatelný do běžné západní společnosti. Požaduje, aby se s ním zacházelo jako s někým, kdo je víc, kdo je představitel supervelmoci. Že je to sice chudá, zaostalá rozvojová země, technologicky na úrovni Zimbabwe, nevadí. Jsou s nimi letité zkušenosti z Prahy a Karlových Varů.

Za čtvrté. Zbytečné náklady. Rusko způsobilo největší válečný konflikt od roku 1945. Máme náklady s vojenskou pomocí Ukrajině a se statisíci válečnými uprchlíky, platíme za energie astronomické ceny. A ještě máme platit pomoc Rusům, jejichž stát současnou situaci jako jediný způsobil. Pomoc Ukrajině považuji za naší samozřejmou morální povinnost. A přirovnávat Rusy prchající před mobilizací s Ukrajinci prchajícími před Putinovou válkou je opravdu chucpe hodné Zemana.

Kolona prchajících Rusů na Rusko-Gruzínské hranici.

Za páté. Současný exodus ruských mužů je přirovnáván k emigraci Čechů a Slováků po roce 1968. Tento narativ se objevuje v mnoha komentářích. Považuji ho za zcela nepřijatelný. Z tehdejšího Československa utíkali lidé z okupované země. Mnohdy byli vyhnáni komunistickou policií. Navíc utíkali lidé většinou vzdělaní, kteří byli a jsou navíc občany stejného kulturního okruhu. A to Rusové rozhodně nejsou. Ti chtějí pouze západní pohodlí a vymoženosti. K nám a naší kultuře nechovají žádný respekt, jenom námi pohrdají. 

Za šesté. Jsou potřeba doma. K dnešnímu dni se hovoří až o 300 000 mužích, kteří prchli z Ruska do okolních států. Tito muži jsou potřeba doma v Rusku, aby povstali proti režimu a svrhli ho. Zatím se jako statečnější ukázaly ženy, které vyšly hromadně do ulic na Kavkaze (Dagestán, Abcházie). Třešničkou na dortu je fakt, že Rusové hledají azyl v zemích, které sami v minulosti okupovali, nebo proti nimž vedli v nedávných letech krvavé války jako proti Ukrajině. 

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!



Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnotilo: 4

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvek



To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved