Nemusíte pěstovat jídlo na kompostu a tkát si vlastní textilie, aby se minimalizoval vliv vaší spotřeby na naši planetu. Počítají se i drobné posuny v našem spotřebním chování. Malá rozhodnutí, která v součtu dělají velký efekt.
Velký špatný
Jak říká věštkyně Jolanda....vidím velký špatný. Jakmile otevřete jakýkoli zdroj faktů o vlivu textilního průmyslu na životní prostředí, váš prohlížeč exploduje dětskou prácí, rozleptanými dlaněmi dělnic v Kambodži a obrovským množstvím špinavé vody. Nadprodukce polyesterových trendy topů často navíc končí ve spalovnách, což je možná i horší, než když ty prodané topy uvolňují během praní mikroplasty do vody. Ty prý mimochodem potom sníme.
Pro představu – pokud si 1 milion žen koupí další kus oblečení z druhé ruky, ušetří se celkem 6 milionů kilogramů uhlíkového znečištění v ovzduší. Na jedny vyrobené džíny se spotřebuje 7600 litrů vody.
Nacpaná skříň vs. nemám co na sebe
Neznám ženu, která by to měla jinak. Přitom ten ranní pocit „nemám, co na sebe“ pramení většinou z únavy a nedostatku inspirace k poskládání pohodlného a zároveň zajímavého outfitu. A kdo by ráno chtěl něco lovit v nacpané a nepřehledné skříni, hrozící vyhřeznutím. Proto nosíme to, co máme „top of mind“, řečeno reklamní hantýrkou. A po ruce.
Tvorba kombinovatelného šatníku, kde je přehledně uložených pár kvalitních kousků, je dlouhodobý projekt a samostatná kapitola. Ani ten nás ale nezachrání před touhou koupit si pro radost něco dalšího, nového.
Zkuste tedy jednou jít na nákup do své vlastní skříně. Tenhle koncept mi přijde moc zajímavá psychologická hra. Hledejte nějaký zajímavý kousek, co se hodí k tomu, co teď často nosíte. Možná bude mít na sobě ještě visačku, tak si můžete i sama zaplatit. Peníze si dejte do „pokladničky“ a jděte za ně pak třeba na masáž. Kolegyním řekněte, že to byl super kup ve slevě.
Detox skříně jako hygiena
Nejen mentální. Zkuste to brát tak, že mrazák potřebuje taky odmrazit, tak proč ne skříň. Čas od času je potřeba sebrat odvahu a pustit se do třídění. To už všechny známe. 3 hromady – kontejner, charita a to, co dělá radost ( ie. padne, je kvalitní, dobrý materiál, kombinovatelné). Na charitu by měly odejít i kousky, co jste neměla víc jak rok na sobě (pokud samozřejmě ten rok nebyl vyplněný těhotenstvím 😊). Menší množství věcí prostě znamená menší stres ve výběru a to chceme všichni. Opravdu není potřeba mít 40 obnošených kusů „na doma“, zvlášť když ty vzácné dny doma trávíme v pyžamu. Opravdu stačí 2 zimní kabáty. Něco bude určitě chybět, takže na nákup můžete.
Nákup bez výčitek
K planetě ohleduplný nákup věcí, které vám opravdu chybí, můžete realizovat trochu jinak než vyplenit řetězce ve slevách.
Nabízí se samozřejmě nákup z druhé ruky. Je už dost online projektů a míst, kde najdete věci vyčištěné, opravené a voňavé. Nemusíte se přehrabovat v zaprášeném skladu, naopak můžete nakupovat stejně jako na jakémkoli multibrand eshopu.
Vím, že hodně lidí preferuje věci nové. Dnes už jsou k dispozici data o množství škodlivých chemikálií, které na sebe s novým kouskem obléknete. Dnes už prostě není bezpečné prakticky nic.
A tak zvažte nákup kvality z přírodních materiálů, co vám vydrží. Ať už z druhé ruky (třeba přes @revamped_cz ) nebo od lokálního tvůrce, kterému zaplatíte za to, že je k přírodě ohleduplný