Máme po Velikonocích a tak v mnoha domácnostech řeší, co udělají a jak zpracují tu spoustu vajec uvařených natvrdo a namalovaných. Pokud Vám nepraskly a barvivo se nedostalo do vejce, není co řešit. Jediné co s nimi dělat je je sníst. Dnes to ale nebude o receptech, ale účincích vajec na naše zdraví.
Z ďábla andělem
Ještě cca před 25 lety se o vajíčkách mluvilo jako o téměř jedu, který zanáší naše cévy a způsobuje skoro všechny kardiovaskulární choroby, které si lze představit. Vejce byla považována hned po kouření a nadměrném pitím za zdroj všech nemocí. Rok se s rokem sešel a všechno je jinak. Dnes je vejce považováno za jeden ze základů zdravé stravy a kromě snad veganského jídelníčku by měl být součástí jídelníčku každého z nás. Včetně malých dětí.
Účinky vajec na organismus
(Zmíním jenom ty nejpodstatnější)
- Zlepšují cholesterolový profil
Ano slyšíte dobře. Každé vejce obsahuje přibližně 200mg cholesterolu, ale tělo ho netráví přímo do krve. Obecně z potravy se ho do krve dostává jenom minimum. Vědecké studie naopak dokazuji, že cholesterol z vajec zvyšuje hladinu HDL, což je ten “hodný”. Navíc zvětšuje molekuly LDL a tím se snižuje jeho usazování v cévách.
2. Snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění
To opět souvisí s velikostí molekul LDL cholesterolu. Zvětšováním jeho molekul se snižuje usazování v cévách a udržuje se tím optimální průchodnost a snižuje se krevní tlak.
3. Dodávají nezbytné aminokyseliny
Existuje 20 druhů aminokyselin, bez nichž naše tělo nemůže fungovat. Vajíčka podporují syntézu 11 z nich a dalších 9 přímo dodávají. Zabrání tak únavě, slabosti, ochabnutí svalů i snížené imunitě.
4. Podporují imunitu a funkce štítné žlázy
Jedno vejce obsahuje cca 25-30% denní potřeby selenu, což je prvek, který reguluje hormony štítné žlázy. Jeho nedostatek, zvláště u dospívajících způsobuje nemoci srdce.
5. Chrání mozek
Obsahují další nutný prvek - cholin. Jde o důležitou součást buněčných membrán. Jeho nedostatek způsobuje neurologické poruchy a zhoršenou činnost mozku.
6. Jsou zdrojem bílkovin
Nejen to. Jsou zdrojem těch nejkvalitnějších bílkovin. Při této informaci zaplesá srdce nejen kulturistů, ale každého, kdo chce i trochu zhubnout. Bílkoviny zasytí a člověk nemá hned za hodinu po jídle hlad.
7. Jsou plné vitamínů a minerálů
Vejce jsou zdrojem všech vitamínů kromě vitamínu C. Ve žloutku jsou obsaženy primárně vitamíny rozpustné v tucích (A,D,E,K), v bílku potom vitamíny řady B. Z minerálů jsme o selenu a cholinu už mluvili, dále obsahují draslík, fosfor, zinek a železo.
8. Mastné kyseliny
O jejich významu byly popsány stohy papíru. Jsou zcela zásadní pro vývoj mozku a správných funkcí očí u malých dětí, u nás trochu starších přispívají např. k vybalancování měnících se hladin hormonů.
Kolik vajec jíst?
Doporučení různých lékařských kapacit a také vědeckých studií se docela liší. Od 3 vajec denně až po 4 vejce týdně. To je docela rozptyl. Řekl bych ale, že nejčastěji se doporučují 2 vejce denně.
Moje praktická lékařka, když jsem se jí svěřoval, že jsem “vejcožrout” říkala, že není třeba podléhat minulé hysterii ohledně spotřeby vajec. Říkala, že mi důrazně nedoporučuje jíst víc jak 5 vajec denně.
Každopádně i s vejci je to jako se vším. Prostě s mírou.