Životní prokrastinace

Zná to snad každý, minimálně co se pracovního prostřední týká. Latinský výraz pro-crastinus v překladu znamená patřící zítřku,  přeneseně odkládání něčeho, do čeho se nám moc nechce. Tenhle přístup, tolik poslední dobou zmiňovaný, lidstvo patrně znalo, co existuje, a zaznamenalo jej, jen co se nějaké písmo či jiný prostředek sdělení našel.

Prokrastinace v pracovním prostředí se snad dá ještě pochopit,  protože se většinou jedná o odkládání nějakého úkolu, zadání, prostě práce, do které se nám nechce.  Ale  za životní prokrastinaci - odkládání toho, co ani nepříjemné nemusí být, snad touha po změně, splnění snu, což dá také dost práce, nebo jen něco podniknout -, za tu bychom se měli snad sami vypolíčkovat. Pomiňme teď případy, kdy existují skutečně objektivní důvody, kdy nelze udělat to či ono. Řeč je o nesmyslných podmínkách, které si sami v hlavě utváříme, takové to „až se něco stane, tak“. Berlička k tomu, abychom svojí neschopnost se do toho pustit sami v sobě obhájili.

Snad i já?



Vím, o čem mluvím, respektive píšu. Sama jsem totiž mistr životní prokrastinace. Moje schopnost oddalovat to, co bych chtěla, se dá srovnat s tou pracovní, tedy co bych měla. Ve snaze nejprve porozumět tomu, co všechno prokrastinace vlastně je, a  zda jí tedy opravdu trpím, jsem přečetla na toto téma snad tucet knih. Než jsem se však k jejich přečtení dostala, udělala jsem samozřejmě mnoho a mnoho zbytečných úkonů, abych toto zjištění oddálila. Tak došlo k seznání, že jsem skutečně druh homo sapiens pro-crastinus a dalších několik let mi trvalo, než jsem se proprokranistovala k nějaké aplikaci opatření proti prokrastinaci do mého vlastního života. Dalších několik týdnů měsíců i roků trvalo, než jsem něco z toho, co jsem opravdu chtěla, uskutečnila.

Mantra „až“

To nebylo jen tiché našeptávání mého vnitřního já, někdy jsem se i sama slyšela, jak se nahlas obhajuju: teď budovat bydlení nemá cenu, to až se vdám; s tou postavou budu něco dělat až po šestinedělí; s dítětem se vysoká dodělává obtížně, to až syn vyroste; nefunkční manželství budu řešit, až budou děti větší; budu víc cestovat, až nebudu muset tolik pracovat; naučím se pořádně anglicky, až budu moct odjet na nějaký čas do anglofonní země.... nebo; tu knížku napíšu, až budu v důchodu. A tak dále, a tak dále. Chce se mi zakřičet DOST! A tak křičím...

Bez rozloučení

V šedesátých letech jsme s rodiči jezdili do Krásné Lípy za bratrancem Láďou. Ten se do tohoto Bohem zapomenutého kraje odstěhoval hned po odpykání vojny jako čerstvý ženáč se svojí až éterickou manželkou Věrou . Narodily se jim tam dvě krásné holčičky a oni dřeli tu normalizační bídu s nouzí statečně. Věra byla vychovávána  v dětském domově, a tak nebylo divu, že přilnula k mým láskyplným rodičům, jako by byli její vlastní. A já, coby malá holka, jsem k „sestřenici“ Věře vzhlížela a nevynechala jedinou příležitost být v její přítomnosti. Byli jsme si všichni hodně blízcí.

Před koncem roku 1977 vycestovala celá tahle krásná mladá rodinka do bývalé Jugoslávie a už se nevrátila. Bez rozloučení, to jinak nešlo, nikdo jsme nesměli ani tušit. Po krátkém azylu v Rakousku si vybrali jako nový domov dalekou Austrálii. Od té doby jsme se se „sestřenici“ Věrou neviděly. Psaly jsme si a  telefonovaly, vlastně to děláme dodnes, ale pořád stejně obě toužíme po osobním setkání. Koncem minulého roku jsem podnikla kroky, které mi tak trochu uvolnily ruce, a mně svitla naděje, že se za „sestřenicí“ Věrou do Austrálie na nějaký čas rozjedu. Konečně, říkala jsem si, vždyť Věra už není v úplně dobré kondici, tak už už. Ale ouha - z televize na mě šlehají plameny, co Austrálie nezažila, a „sestřenice“ Věra má starost, aby stíhala případnou evakuaci. Země je z velké části spálená, zvířata hynou, obraz zkázy a nemilosti. Soucítím a mám upřímnou starost o všechny, ne jen o Věru a její rodinu. Cesta se odkládá „až“ ohně pominou. Stihneme to, ještě se potkat?

Do toho

Kolem sebe slyším mnoho „až“ se stane to či ono, a já už vím, jak tohle „až“ je zrádné. Proč vyplňovat svůj život jen povinnostmi či zástupnými radostmi, když jej můžeme naplnit rovnou splněním toho, co chceme. Ne, nikoho nenabádám, aby sobecky a bezhlavě začal dělat jen to, co chce,  Ale neodkládat příliš, nepodmiňovat stále, neprokrastinovat. Vždyť většina následných ohlédnutí nám stejně potvrdí, že váhání a odklady byly zbytečné. A někdy dokonce definitivní.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Hodnotilo: 9

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.



Okomentujte příspěvek



To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved