Název: Životní úklid (Do hrobu si ten nepořádek přeci nevezmete)
Název originálu: Döstädning: ingen sorglig historia / The Gentle Art of Swedish Death Cleaning, 2017
Autor: Margareta Magnussonová
Překlad: Jana Ejemová
Počet stran: 144
Vydalo nakladatelství: Alferia, 2018
Na titulní straně se hovoří o hrobu, ale nebojte, nikdo Vás neposílá, abyste si nechali vzít míru na rakev. Je to kniha, kterou Vám chci dnes trochu více dopodrobna popsat a doporučit k četbě bez rozdílu věku.
Margareta Magnussonová - autorka sama o sobě říká, že je jí něco mezi osmdesáti a sty lety. Čekal jsem trochu drsnější informaci: něco mezi osmdesátkou a smrtí. Ale i tato informace o autorce něco říká.
Na první pohled se zdá, že je to postupný návod na to, jak postupovat při "úklidu" svých věcí. Na druhý pohled zjistíte, asi tak ve třetině knihy, že jste pohlceni lehkostí a vtipem, jakým je kniha napsána. Drobná přirovnání a příběhy ze života autorky, její rodiny a přátel jsou prokládány podrobnými návody, jak s "úklidem" postupovat. Je to totiž úklid před sebou, ne po sobě, jak to pravidelně děláme celý život.
"Úklid"
Slovo úklid dávám do uvozovek, protože to, co autorka popisuje není úklid v pravém slova smyslu. Je to návod na to, jak si udělat v životě pořádek a jak si život zpříjemnit tím, že nebudu obklopen starými věcmi (krámy), které nepoužívám. Jenom zabírají místo, práší se na ně a při úklidu jako takovém nám berou čas a energii.

Není to nutně zbavování se věcí, které potřebujeme k životu, ale ani těch, které nám dělají radost. Už jsem o tom psal v článku Úklid v životě I. Zbavte se věcí. Od článku uplynul rok a mohu potvrdit, že můj přístup k věcem a jejich nakupování se nezměnil. Opravdu potřebuji a nakupuji maximálně jednu čtvrtinu toho, co jsem nakupoval před 10 lety. Ušetřené peníze věnuji například do nákupu kvalitnějších potravin.
Láska k dětem
Kniha nás nabádá k minimalismu i z důvodů lásky k dětem. Přece jim nechcete nechat tu spoustu Vašeho nepořádku, který jste za léta svého života nashromáždili. To oni to budou muset přebrat, roztřídit, prodat, rozdat, vyhodit....... Prostě spousta jejich času spotřebovaný na Vaše krámy. Je dobré si položit otázku, jestli jim Vaše věci budou k užitku (ne podle Vašeho, ale podle jejich způsobu života). Budou nebo nebudou? Když budou ty Vaše věci třídit, vyhazovat........ budou na Vás vzpomínat s láskou nebo se vztekem?
Postupný úklid má další výhodu. Můžete rozdat věci, které Vy nepotřebujete, ale někdo jiný by z nich mohl mít užitek. Jednak uděláte někomu radost. Tím uděláte radost i sobě. A dále dáte těm věcem jejich druhý život. No a pokud jste hodně spořiví nebo lakotní, můžete ty věci i prodat. Každá věc má svého kupce.
Další možností je Vaše věci swapovat (udělal jsem ze slova swap české sloveso), neboli vyměnit. Lidé na webu vyměňují od dětského oblečení po květinové výpěstky. Výhodou je opět to, že minimálně dva swapující budou mít radost. Jeden z nich budete Vy.
No a nakonec si nechte na třídění fotografie. To bude totiž asi to jediné, co si dnešní mladí lidé, Vaše děti, po Vás budou chtít nechat. Jsou to Vaše fotografie a tím pádem jsou i součástí jejich životů.
Lehké, inspirativní čtení. Řekl bych hlavně pro aktivní lidi, kteří chtějí spíše žít, než vlastnit.