Na přebalu se píše: “Zcela zásadní příspěvek k diskusi, jak čelit problémům současnosti.“ Pravil Bill Gates.
„Vynikající kniha pro přemýšlivé lidi každého věku, kteří se nebojí čelit výzvám“. Pravil Pavel Pukráb.
Yuval Noah Harari (1976) je profesorem na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Je filosof, který se zabývá světovými dějinami a dlouhodobými společenskými a historickými procesy. Je autorem světových bestsellerů Sapiens a Homo deus.
Úvodem je třeba uvést, že u slabších jedinců, kteří mají sklony k fatalismu a úzkostem, může kniha vyvolat nepříjemné pocity.
Profesor Harari knihu napsal v roce 2019 a tak samozřejmě nezohledňuje dramatický vývoj posledních let, kdy jsme přestáli několik vln covidu a současné době čelíme válce na Ukrajině a s tím spojenými důsledky. Největší uprchlickou vlnou od 2.světové války a bezprecedentním zdražováním. A hrozícím hladomorem v Africe.
Kniha je kromě již z názvu plynoucího jasného rozdělení na 21 témat, rozdělena do 5 částí. Názvy jsou pro rozhodnutí, zda se do knihy pustíte důležitá, a tak je zde vyjmenuji: 1.Problém vědeckotechnické revoluce, 2.Problém politiky, 3.Zoufalství a naděje, 4.Pravda, 5.Houževnatost.
Knihu je možné brát jako výzvu čemu a jak budeme čelit v nejbližších letech. Mezi zásadní témata, která jsou v knize z různých úhlů pohledu rozebírána jsou například otázky vlastnictví, užití a případné zneužívání dat. Téma více než aktuální s ohledem na to, že čelíme stále většímu množství hackerských útoků. Zároveň je „boj a data“ součástí hybridní války s Ruskem.
Ještě před 20 lety jsme si mysleli, že zažíváme konec dějin. Koncem dějin je myšlena doby, kdy skončila studená válka, všichni se dohodneme a budeme už jenom bohatnout a žít v klidu a míru a už nám nic nehrozí a nebude hrozit. Samozřejmě, že jsme se zmýlili. I nadále hrozí a potýkáme se se střetem civilizací. I nadále svět ohrožuje Rusko, a i nadále svět ohrožuje islám.
Úmyslně nepíši islámský terorizmus. O něm je v knize také kapitola, která ovšem vyznívá optimisticky. Varuje před panikou, kterou dokážou teroristé svými činy vyvolat. To, že se stanete obětí teroristy je nesrovnatelně menší, než že Vás přejede auto. A to i v případě, že žijete v Izraeli.
Co mě nepřestává fascinovat, je téměř jistota, že můj tříletý vnuk bude pracovat v zaměstnání, které ještě neexistuje a nic o něm nevíme. Nakonec v tom není nic neobvyklého. Když mě byly 3 roky, taky nikdo neměl ani tušení, že budu obchodovat s kryptoměnami.
To, co si z knihy beru já jako zásadní informaci je to, co už dávno vím, ale dobré si některé věci připomínat.
Tady je: „Jediné, co je trvalé, je změna.“
Je to fakt vzrušující čtení.