Dnešní datum je, z mého pohledu do historie, zásadní hned ze dvou důvodů.
30.11.1874 se narodil Sir. Winston Leonard Spencer-Churchill. Zná ho asi každý. Winston Churchill, premiér Velké Británie v letech 1941-1945 a poté 1951-1955. Jediný premiér, kterého královna Alžběta oslovovala Winstone a ne pane premiére. Poté, co už nebyl premiérem, milý Winstone.
Proč bychom si tohoto muže měli připomínat? Je známý pro svoje válečné premiérování a boj proti fašistům, následně proti komunistům. Co je ale asi to nejdůležitější, byly jeho vůdcovské schopnosti. On pracoval pro Velkou Británii již od 90. let 19. století. Během 1.světové války byl ministrem námořnictva. Přes mnoho postů to dotáhl až na premiéra v roce 1941. Ten zahájil slavným projevem o „krvi, dřině, potu a slzách“. Sehrál podstatnou roli při porážce fašistů.
Byl horlivým zastáncem sjednocení Evropy. Na jeho popud byla založena Rada Evropy. V roce 1953 obdržel Nobelovu cenu za literaturu.
Již několikrát jsem psal o tom, že nám zoufale chybí leadeři. Každým dnem se to projevuje stále více. Původně jsem chtěl jmenovat současné premiéry nebo prezidenty hlavních světových hráčů. Nakonec jsem zjistil, že v podstatě nikdo z nich proti Winstonu Churchillovi nestojí ani za zmínku.
Velmi by mě zajímalo, jak by řešil současnou situaci ve světě co se týče Covidu. Energetickou situace v Evropě, kdy Rusko stále vydírá prostřednictvím dodávek a nedodávek plynu na západ Evropy a ceny letí vzhůru. Jeho stanovisko k Brexitu by bylo zcela jistě zajímavé. Uprchlickou krizi by určitě neřešil jejich pozváním do Evropy, jako to udělala Angela Merkelová. Asi by se spíše klonil k obraně Evropy silou. Vojenskou silou.
Ten druhý důvod, proč si připomínat toto datum je trochu zapomenutá Zimní válka (finsky talvisota). 30.11.1939 napadl Sovětský svaz bez vyhlášení války Finsko. SSSR Finsko přepadl, prostě proto, že chtěl získat jeho území. Finsko se velmi úspěšně bránilo a válka skončila tzv. Moskevským mírem 12.3.1940. Finsko bylo donuceno vzdát se cca 11% svého území, skoro celá Karelie včetně druhého největšího finského města Vipuri. Rusové nutně potřebovali toto území, protože to byla nejprůmyslovější část Finska s podstatnou výrobou elektrické energie. Leningradská oblast ji měla kritický nedostatek. Tak to Rusové vyřešili tak jak je jim přirozené. Prostě to ukradnou.
Proč si připomínat tuto událost? Je to jedna z řady útočných válek, které svědčí o zločinné podstatě komunistického režimu. Je jedno, kdy se do historie díváme. Jestli do roku 1939 kdy SSSR přepadl společně s fašisty Polsko, již zmíněná Zimní válka proti Finsku, do roku 1956 do Maďarska, 1968 k nám, 1979 do Afganistánu, 2014 okupace Krymu a východu Ukrajiny. Současná hybridní válka proti zemím východní Evropy. A to jmenuji jenom ty nejznámější, které se týkají nejbližšího okolí.
Rusko není partner. Rusko je nepřítel, a tak je na něj třeba nahlížet.
A to říkal už i Winston Churchill.