Nejsou leadeři

Dívám se dívám, nejenom u nás. Dívám, se  do okolních zemí a nejen v Evropě. Jak spřátelených, tak znepřátelených.Nejsou leadeři. Myslím opravdoví leadeři. Proč o tom píšu zrovna dnes. Uplynulo totiž 95 let od narození jednoho z posledních opravdových, v tomto případě světových, leaderů. 

Margaret Thatcher, Železná Lady (jak o ní mluvili sovětští komunisté), baronka Thatcher. Baronka. Maggie, jak o ní s láskou, strachem a obdivem mluvili její obdivovatelé. Stará děvka, jak o ní mluvili odboráři.

Pokud si člověk trochu se zajímající o historii přečte o její vládě ať z pera jejich obdivovatelů, tak jejich odpůrců, vždy mu vyjde, že to byla žena, která měla všeobecný respekt. Byla člověk silný, houževnatý, který věřil svému přesvědčení a dokázal o tom třikrát přesvědčit Brity. Tolikrát vyhrála volby. Dokázala vydobýt Velké Británii zcela mimořádné podmínky členství v EU, ochránila britskou Libru navzdory vlastní straně, vyhrála válku o Falklandy…… Nakonec jí zařízla vlastní strana. Začali se bát její síly a vlivu.

foto: David Montgomery/Getty

Pamatujete? Bylo to před třiceti lety. Kdy jsme s nadějí hleděli na západ, poslouchali Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky a doufali, že Ona bude jedna z těch, kterým se společně s Ronaldem Reaganem a dalšími opravdovými leadery podaří nějak ekonomicky a politicky udolat komunisty a nám pomoci k normálnímu životu. 

Pokud si vzpomeneme na situaci konce osmdesátek, její přinos k uzbrojení a rozpadu tehdejšího Sovětského svazu byl nemalý. 

Již tehdy jsem se díval na Maggie, na Ronalda Reagana, Helmuta Hohla, Fracoise Mitteranda, Jana Pavla II.  a porovnával je s Husákem, Jakešem, Brežněvem, Černěnkem a podobnými.

Zrovna dnes taková jména a osobnosti v civilizovaném světě nenajdeme. I přesto je bohužel ale výsledek současného srovnání, velmi, velmi podobný. 

Hledá se Maggie.

  • Dlaší články autora
Pavel Pulkráb

Pavel je jedním z otců zakladatelů tohoto webu. Rozhodl se, že zúročí své zkušenosti a pokusí se pomoci lidem v situacích, které je zaskočily nepřipravené. Rád říká, že je asi nejstarším člověkem v Čechách, který založil start-up. Již několik let se úspěšně věnuje vlastnímu podnikání v oblasti správy majetku a kryptoměn. Mentoruje projekty a managery. Zjistil, že život v 50+ ho překvapivě baví víc než dřív.

follow me

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnotilo: 1

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *