Jak jsem včera slíbil, tak dnes konám.
Jmenoval jsem ve svém včerejším článku šest měst, která rozhodně stojí za návštěvu, pokud pojedete do Apulie.
Vezmu to podle abecedy, Vy si svůj cestovní itinerář uděláte sami.
Alberobello je malé městečko s nějakými 12 tisíci obyvateli. Žádnou typickou italskou architekturu nehledejte. Je to jenom turistická atrakce, která začala vznikat někdy v 16 století, kdy už se platily daně z nemovitostí. Domečky kuželovitého tvaru byly vystavěny bez použití malty a měly to být jakési, z dnešního pohledu, dočasné stavby. Aby se daly okamžitě zbořit, v případě kontroly královské inspekce z Neapole. V některých z nich se dodnes bydlí, drtivá většina už je pouze turistická atrakce.
Lecce. Toto město bych nazval klenotem celé jižní Itálie. Všichni znají Florencii, Benátky, Řím, Pizzu, ale málokdo Lecce. Jedná se spíše o obrovské barokní muzeum pod širým nebem. Centrum města je v podstatě kompletně zachovalé, nebo velice citlivě zrekonstruované. Celé centrum je postaveno z místního zlatavého vápence a je velmi působivé. Nechápu jak to, že není na seznamu UNESCO. Najdete v něm 5 opravdu významných chrámů, biskupský palác a semináře, amfiteátr. Do centra je zákaz vjezdu aut, a tak je i velmi příjemné z pohledu bezpečnosti. Procházky jsou příjemné v jakoukoli denní i noční dobu. Možností ubytování je zde spousta ve všech cenových kategoriích. Pokud mohu doporučit, tak je opravdu potřeba v Lecce strávit intenzivně minimálně 2 dny, pohodově 3. No a pokud jste gastroturisté, tak alespoň 4.
Pokud se ubytujete v Lecce a budete se chtít vykoupat v moři, zeptejte se místních, kam Vám doporučí jet. Ručím Vám za to, že se podívají do mobilu na předpověď počasí a podle větru Vám doporučí, jestli jet na Jadranské nebo Jónské pobřeží. Na jedno nebo na druhé je to skoro stejná vzdálenost.
Matera je slavné město, které si zahrálo ve více než 100 filmech včetně několika známých filmů (včetně posledního Jamese Bonda). Město je zapsáno na seznamu UNESCO od roku 1993. Má téměř dokonale zachovalé historické centrum. Materu prostě nelze vynechat, pokud jste v Apulii.
Nardo je myslím třetí největší město Apulie a bylo po staletí jedním z centrálních měst Byzantské říše. Je trochu podobné Lecce, ale velikostí a významem se nedá srovnat. Pro milovníky barokní architektury lze ale jen doporučit. Není v tak perfektním stavu jako Lecce.
Ostuni je malé město asi 10 km od Jaderského pobřeží. Má asi tak 30 tisíc obyvatel, ale v sezóně jich má více jak 100 tisíc. V Jeho okolí se vyrábí vysoce kvalitní víno a olivový olej. Místní olej si určitě kupte s sebou domů. Nebudete při vzpomínkách litovat. Domov tu našlo mnoho Angličanů a Němců. Město je to opravdu nádherné a má neopakovatelnou atmosféru. Je charakteristické tím, že kromě katedrály a kostelů je celé sněhově bílé. Je běžně označováno jako „Bílé město“, neboli Citta Bianca.
Malá odbočka. V této souvislosti mě, jako italofila napadá otázka: „Jak se jmenuje nejvyšší hora Evropy?“. No přeci Monte Bianco (možná, že jste někde slyšeli Mont Blanc, nebo taky Bílá Hora).
Otranto je malý přístav na východním pobřeží. Je také nejvýchodnějším městem celé Itálie. S ohledem na strategické místo se o něj bojovalo v podstatě pořád. Nachází se zde nádherná katedrála Zvěstování Panny Marie z roku 1093, ve které se nachází největší mozaiková dlažba v Itálii. Ve městě je ještě k vidění jediný dochovaný byzantský chrám v Itálii. Možná, že jste slyšeli o mučednících z Otranta. V roce 2013 bylo kanonizováno 800 lidí, které roku 1480, po dobytí města Turky, muslimové zavraždili (jak je jejich dobrým zvykem), protože nepřijali islám. Jinak je to příjemné, ospalé přístavní městečko jako stvořené k odpočinku a kávičkám.
Ještě jednou Vám přeji příjemné cestování off-season.