Netušil jsem, že o xenotransplantaci budu psát po třech měsících znova. Při psaní říjnového článku jsem si myslel, že to, co se povedlo s ledvinou u mrtvé pacientky se za pár let povede s živým pacientem a budeme slavit, že ledvina funguje a pacient žije plnohodnotný život třeba několik měsíců.
Stále mi nejde do hlavy, že podle DNA je prase nám nejbližší tvor. Vždycky jsem si myslel, že je to někdo z opičího světa. Znáte to: “Člověk pochází z opice“, říkali nám ve škole.
Po třech měsících tu máme další zázrak medicíny. V Baltimoru se lékařům povedlo po 7hodinové operaci transplantovat muži ve věku 57 let srdce z geneticky modifikovaného prasete. Operace proběhla 7. ledna a muž v době uveřejnění tohoto textu stále žije.
Byl vybrán lékaři a k operaci schválen úřady, protože nebyl vhodný pro příjem lidského srdce a jeho bylo nefunkční. Byla to tedy volba buď anebo.
Jedná se tedy o další, naprosto zásadní průlom v medicíně. Skoro bych si vsadit na to, že v nejbližších letech bude uděleno několik Nobelových cen za přírodní vědy za tento husarský kousek.
Etické otázky
Tak jako je v medicíně obvyklé, často se ruku v ruce s pokrokem musí řešit základní etické otázky. Pojďme jenom k těm nejzásadnějším.
Medicína: jedná se o experimentální léčbu. Má právo lékař bezprostředně ohrozit život pacienta pro testování? Je pacient bez medicínského vzdělání schopen zhodnotit rizika, když podstupuje takovou operaci? Pravděpodobnost, že zemře je v takových případech extrémně vysoká.
Práva zvířat: Ten čuník, který byl dárce orgánu musel být geneticky modifikován. V případě ledviny z říjnového článku, byl čuník modifikován jenom v jednom proteinu. V případě srdce to bylo v 10. Máme právo takto experimentovat se zvířaty? Máme je právo zbavit života pro záchranu člověka? Je to pokračování sporu o to, zda máme právo zabíjet zvířata na maso. V případě pacienta s transplantovaným srdcem se navíc jednalo o muže, který před 30 lety vážně zranil člověka, který zůstal do konce života na vozíku. Rozpoutala se i diskuse, zda člověk, který se pokusil o vraždu a odseděl si 10 let má právo na to, aby se zrovna jemu zachraňoval život za takových výjimečných podmínek a obrovských nákladů.
Náboženství: Bude mě extrémně zajímat, jak budou na tento vývoj v medicíně reagovat muslimové a židé. Může vyznavač těchto náboženství přijmout orgán nečistého zvířete?
Každopádně zůstávám fascinován nad vědou a jejím pokrokem.