Sezóna dovolenek v evropských destinacích skončila, nebo je na mrtvém bodě. K moři není kam jet a sezona lyžování ještě nezačala. A kdo ví, jestli vůbec začne s ohledem na teploty a množství sněhu.
Tak si pojďme dát inspiraci na příští rok.
Ischii jsem navštívil ve druhé polovině září a mohu říci, že moje mnohá doporučení na cestování po sezóně, nebo na jejím konci (či na samém začátku) se opět vyplatila a moje další dovolené se budou odehrávat ve stejných časech. Navíc jsem tam byl se slečnou Samotou, takže ve skvělé společnosti.
Ischia je malý ostrov, který se nachází v Neapolském zálivu, přibližně 2 hodiny jízdy trajektem z Neapole. Kousek vedle se nachází ostrůvek Procida a na kousek na jih slavný ostrov Capri.
Dostanete se tam z Prahy za pár hodin. Z Prahy létá celou sezónu každý den přímý let do Neapole za pár korun. Letiště je kousek od centra, a to je kousek od přístavu. Během plavby si prohlédnete Vesuv jako prémii. Kdysi jsem na něj vylezl, ale mezi námi – nestojí to zato. Ten pohled z lodě plně postačí.
Pojďme na Ischii. Asi všichni známe film Nebožtíci přejí lásce, který se zde zčásti natáčel. Film je to ze 60. let, a tak trochu na to Ischii tak vypadá.
Najdete zde krásné pláže, na kterých již není úplně plno a v září je moře tak akorát teplé.
Na ostrově jsou dvě větší městečka. Ischia (do kterého připlujete trajektem) a Forli. Obě stojí za návštěvu, ale druhý den už nebudete vědět kam jít, protože jste už všechno viděli. V Ischii je třeba nezapomenout na Aragonský hrad, který se opravdovou dominantou na přilehlé ostrůvku, který je s pevninou připojen pěším mostem.
Severní část ostrova je velmi turistický, jižní je více divočina a dá se najít i trasa na tůru. Například na nejvyšší horu Epomeo, ze které je opravdu nádherný výhled na celý ostrov.
Doprava je na Ischii velmi jednoduchá. Kolem ostrova vede jedna silnice, která měří cca 40 kilometrů a dokola autobusy jedním i druhým směrem. Informace o jízdních řádech jsou skvělé, takže není potřeba řešit půjčování auta.
Pokud ovládáte motorku a nevadí Vám opravdu italský provoz a způsob řízení, mohu opravdu doporučit vypůjčit si skútr. Stojí to pár Euro, spotřeba minimální a dostanete se opravdu všude. Měl jsem tak trochu pocit, že je na ostrově víc skútrů než obyvatel. Všichni jsou na provoz zvyklí, a tak je doprava na skútru i bezpečná. Na celém ostrově je omezená rychlost na 50 km/h a víceméně se dodržuje. Ono tam taky není moc míst, kde by se dala vyvinout větší rychlost.
Dvě nejzajímavější lákadla na ostrově jsou jednak italská kuchyně a potom termální lázně.
Ischia je sopečného původu, a jsou zde proslavené lázně. Navštívil jsem dvoje největší z nich. Poseidón a Negombo. Poseidón je po nedávné rekonstrukci. Negombo je před brzkou (nutnou) rekonstrukcí. Pokud chcete prospět tělu a duši, rozhodně lázně navštivte a počítejte vždy minimálně s půldnem. Je fajn řešit pouze do jak teplého bazénu se naložíte, nebo do moře, nebo do sauny, nebo na lehátko, nebo do kavárny, nebo už na jídlo. Prostě ráj na zemi.
Vrátím se na začátek. Jako film Nebožtíci přejí lásce, tak Ischia prožila své nejlepší roky již v 60. a 70. letech. Je stále krásná, ale již trochu zanedbaná. Romantiku středomořského ostrova ale neztratila. Rozhodně stojí za vidění a návštěvu.