Josef Abrhám. R.I.P.

V pondělí zemřel asi neoblíbenější český herec Josef Abrhám. Bylo mu 82 let. Když jsem psal loni na začátku června o úmrtí jeho ženy, Libušky Šafránkové a na fotkách viděl hloubku jeho smutku, v duchu jsem si říkal: “Do roka a do dne“. Jsem pověrčivý, neřekl jsem to nikomu nahlas. 

Naplnil se osud člověka a herce, který oplýval zvláštním kouzlem, smyslem pro humor a schopností sebeironie. Zároveň podle mnoho žen i mužů velmi sexy chlap.Zahrál si ve více jak 55 filmech. Známe ho z mnoha jak charakterních, tak a komediálních rolí. Dalibor Vrána, nezapomenutelný knihovník a houslista jako vrchní ve filmu Vrchní prchni od autorské dvojice Svěrák, Smoljak.  Psycholog, Dr. Knotek z filmu Kulový blesk a jeho monology. MUDr. Arnošt Blažej z Nemocnice. Seriál, který sledoval snad celý národ. Šakalí léta, za které získal Českého lva.

Je třeba blíže popisovat televizní komedii Svatební cesta do Jiljí? A mnoho dalších společných rolí si spolu s Libuškou zahráli.

Se svým neokázalým herectvím byl nazýván aristokratem filmového plátna. Ať hrál aristokrata, nebo sexuálně výkonného dragouna. Nikdy nebyl trapný, nikdy nebyl levný, vždy byl autentický, vždy byl noblesní. 

Hrál i několik rolí v dílech Václava Havla. Na divadle hru Audience (společně s Pavlem Landovským), ve filmu Odcházení, který režíroval Václav Havel osobně. Mám pocit, že by snad bylo jednodušší vyjmenovat filmy, ve kterých nehrál.

Se svým smyslem pro humor a sebeironií se nutně musel stát dvorním hercem Cimrmanů. Nezapomněli ho obsadit snad do všech jejích filmů.

Měl jsem tu čest pana Abrháma několikrát vidět na prknech Činoherního klubu. Česká kultura v posledním roce ztratila asi nejsympatičtější herecký pár. Mám pocit, že v jejich případě neplatí rčení o tom, že každý je nahraditelný.

Pozdravujte Libušku. 

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnotilo: 2

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekNejlépe hodnocené příspěvky

Nejnovější komentáře k příspěvkům

UVÍZLI JSME V SÍTÍCH :-)

#havajske #pokebowl Dobrou chuť! 👍🏼❤️ #muzemedoporucit
#havajske #pokebowl Dobrou chuť! 👍🏼❤️ #muzemedoporucit
před 2 měsíce
View on Instagram |
1/4
Ne každý záměr se úplně vydaří. ☹️☹️☹️
Ne každý záměr se úplně vydaří. ☹️☹️☹️
před 3 měsíce
View on Instagram |
2/4
Zdá se, že jsou tam už na něj připravení. 👍🏼😀
Zdá se, že jsou tam už na něj připravení. 👍🏼😀
před 8 měsíců
View on Instagram |
3/4
Pecka! Děkujeme a gratulujeme! 👍🏼😀 Nakonec jsme to #SPOLU dokázali! #TaktoANO
Pecka! Děkujeme a gratulujeme! 👍🏼😀 Nakonec jsme to #SPOLU dokázali! #TaktoANO
před 9 měsíců
View on Instagram |
4/4

To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved