Kroměříž – nedoceněná perla Moravy

O Kroměříži jako cestovatelském cíli se nehovoří příliš často. Měli jsme jeden den a domnívali jsme se, že na opěvovanou Olomouc by to nestačilo a tak jsme zvolili Kroměříž,  jako menší cíl.Chyba lávky. Je sice podstatně menší než Olomouc, ale co se týče zajímavostí, rozhodně nezaostává.

Dnes to bude jenom krátce o Květné zahradě, která je na kraji města a v podstatě na nejvzdálenějším místě od Arcibiskupství, které je se svými zahradami a lesoparkem asi hlavní dominantou a nejdůležitějším místem města. O tom v příštím článku.

Květná zahrada, která se též nazývá Libosad (jak libozvučný název) patří mezi nejvýznamnější zahradní díla, údajně v celosvětovém měřítku. Říkali jsme si, že jsme něco takové ještě neviděli. Přisuzovali jsme to tomu, že jsme ještě málo zcestovalí a vzdělaní. Dozvěděli jsme se, že dnes existuje vlastně jako jediný takto komponovaný celek v Evropě. 

Vznikala za nejznámějšího arcibiskupa v letech 1665-1675. V roce 1998 byla zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví Unesco. Což znamená jenom to, že je na tom seznamu. Skutečně je to ale světový unikát.

Kroměříž je kousek od dálnice, takže pokud byste měli třeba jen 3 hodiny času cestou na Moravu, stavte se v Libosadu. Nebudete litovat.

  • Dlaší články autora
Pavel Pulkráb

Pavel je jedním z otců zakladatelů tohoto webu. Rozhodl se, že zúročí své zkušenosti a pokusí se pomoci lidem v situacích, které je zaskočily nepřipravené. Rád říká, že je asi nejstarším člověkem v Čechách, který založil start-up. Již několik let se úspěšně věnuje vlastnímu podnikání v oblasti správy majetku a kryptoměn. Mentoruje projekty a managery. Zjistil, že život v 50+ ho překvapivě baví víc než dřív.

follow me

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hodnotilo: 4

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *