Máme na to dva a půl roku

Král je mrtev, ať žije král!

Samozřejmě, že řeč je o prezidentech. Po víkendu máme nového zvoleného prezidenta Petra Pavla. Nakonec to přes nervy dopadlo naprosto drtivým vítězstvím nad Andrejem Babišem. Především to bylo drtivé vítězství nad extrémismem, populismem, lhaním a nechutným strašením lidí.Myslím si, že máme opravdu co slavit, že máme na Hradě toho, koho tam máme. A to že je současný „prezident“ je efektivně mrtev co se týče výkonu prezidentské funkce poslední 3-4 roky je prostě fakt. 

Od prvního dne začal nový prezident pracovat tempem naprosto nevídaným. Na webu se šíří vtipy o tom, že na dva dny udělal tolik práce, co Miloš Zeman na celé druhé funkční období. Stihl toho opravdu hodně. Dokázal naštvat naše komunisty, čínské komunisty a ruské komunisty. Navíc každé z jiného důvodu, což je majstrštyk. 

Po oslavě v sobotu a krásné neděli jsem si ale začal uvědomovat, že věci nejsou tak růžové, jak se na první dobrou po volbách zdálo. Čeká nás velmi obtížné období. Nejen kvůli obecně známým věcem, jako je válka na Ukrajině, inflace, ceny energií, výdaje na armádu.

Andreje Babiše volilo 2,4 milionu lidí, kteří nejsou zajedno ani s vládou ani s prezidentem. To znamená, že jsou to hlasy připravené pro populisty typu Andreje Babiše nebo Tomia Okamury. Nebo někoho dalšího, o kom ještě nevíme a může být ještě horší a chytřejší než dva jmenovaní.  

Naštěstí víme, že jsou to z velké části levicoví voliči, kterým chybí autentická levicová strana typu sociální demokracie. Tu zlikvidoval AB, když byli ochotni jít s ním do vlády.

Máme tedy dva a půl roku na to, aby se nějaká seriózní levicová, nebo středo levicová strana vybudovala a části těchto voličů nabídla alternativu za AB. Využije tohoto volného potenciálu třeba Danuše Nerudová? 

Prezident má dva a půl roku na to, aby vahou své funkce a osobnosti dokázal přesvědčit lidi v regionech, které dnes většinově volí AB, že se na ně nezapomíná. Má dva a půl roku na to, aby přesvědčil vládu, aby se těmito regiony začala zabývat.

Vláda má dva a půl roku na to, aby zkrotila inflaci, stabilizovala státní finance, a dokázala „prodat“ zvyšování důchodů jejich příjemcům. Aby pochopili, že důchody se zvyšují ze zákona, a ne z vůle Andreje.

Vláda má dva a půl roku na to, aby rozjela stavbu silnic, aby přesvědčila lidi, že na rozdíl od vlády AB dokáže efektivně investovat, aby si udržela stávající voliče.

Vláda má dva a půl roku na to, aby alespoň začala s reformami penzí a daňového systému.Vláda má dva a půl roku na to, aby zavedla korespondenční volbu. Tím, že ji nemáme (v USA funguje již 140 let) jednak diskriminujeme voliče, kteří se v době voleb nacházejí mimo území ČR. Zároveň tím zahazujeme statisíce hlasů, které by většinou přišly na stranu pravicových stran. Petr Pavel získal v zahraničí 95 % hlasů.

Vláda a prezident mají dva a půl roku na to, aby lidi přesvědčili, že Klid a řád a ne chaos, zadlužování a populismus je to, co chtějí v této zemi mít i za dva a půl roku.

Za dva a půl roku jsou totiž další parlamentní volby. A populistům se voliče přesvědčuje podstatně snadněji než seriózním, spíše pravicovým stranám.

FOTO: Vojtěch Laštůvka

Trochu optimismu na závěr.  Podívejte se na fotky setkání čtyř nejvyšších ústavních činitelů. Není krása a naděje?  A nebylo by hezké, kdyby nám v tomto složení vydrželi déle než jenom dva a půl roku?

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnotilo: 3

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekNejnovější komentáře k příspěvkům

UVÍZLI JSME V SÍTÍCH :-)

Malé připomenutí, #leto je nádherné! 👍🏼☀️
Malé připomenutí, #leto je nádherné! 👍🏼☀️
7 měsíců ago
View on Instagram |
1/4
Zdá se, že konečně dorazilo jaro❗️ 😎
Zdá se, že konečně dorazilo jaro❗️ 😎
9 měsíců ago
View on Instagram |
2/4
Žádné nové lajky ani followeři? Jak chcete! 😀 Řekli jste si o to sami! Dáme těžší kalibr. Co třeba #mops pro začátek?
Žádné nové lajky ani followeři? Jak chcete! 😀 Řekli jste si o to sami! Dáme těžší kalibr. Co třeba #mops pro začátek?
10 měsíců ago
View on Instagram |
3/4
Nekupujte dětem motorová vozidla! Učte je chodit, studovat nebo nejlépe pracovat. Neznají ještě hodnotu zdrojů a lidského úsilí. Pomůžete tím jim, sobě, ale i vašemu okolí. #kruhyvobili #deti #vychova #hodnota #pole
Nekupujte dětem motorová vozidla! Učte je chodit, studovat nebo nejlépe pracovat. Neznají ještě hodnotu zdrojů a lidského úsilí. Pomůžete tím jim, sobě, ale i vašemu okolí. #kruhyvobili #deti #vychova #hodnota #pole
11 měsíců ago
View on Instagram |
4/4

To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved