Mezilidské vztahy I – pojďme do toho

Ať si kdo chce co chce říká, nejen peníze (a koronavirus 🙂) hýbají světem. Mezilidské vztahy byly, jsou a budou další (a pro mě osobně tou velmi důležitou) hybnou silou světa. A zcela v duchu motta této platformy fine50 “50 není smrt” bych ráda otevřela veřejnou diskusi na témata z této oblasti, která by mohla ostatním přiblížit, jak to my 50+ se vztahy máme, jak vnímáme svoje postavení ve společnosti a co nás ještě může v této oblasti překvapit.

Jestli si totiž někdo myslí, že po padesátce lidé zcela rezignují na lásku, už netouží tolik po blízkosti druhého člověka a milování a vášeň považují za uzavřenou kapitolu života, troufám si tvrdit, že takový člověk je úplně, ale ÚPLNĚ mimo. Naopak. Po padesátce jsou ta témata ještě mnohem bohatší, prožitky hlubší a zkušenostmi hranice otevřenější. Takový člověk už je plný zkušeností, zklamání i úletů, čili pestrost témat se přímo nabízí.



Není to žádná objevná myšlenka, ale spíš utvrzení v tom - vztahová tajemství, a bohužel i ta největší zvěrstva, se odehrávají většinou jenom mezi těmi samotnými aktéry, tzv. mezi čtyřmi stěnami. A zkušenosti některých vrstevníků, kteří o svých prožitcích a touhách jsou ochotni hovořit, mě v tom jenom utvrzují. 

Jak nás 50+ může vztahově společnost vnímat? Dám k dobru takovou vtipnou demonstrační zkušenost:  

Před pár lety jsem poskytla klid našeho domečku na venkově blízké osobě, která se připravovala na zkoušku ze sociologie a psychologie. Takový studijní azyl.  Dívka se zavřela v obýváku a drtila skripta, zatímco já pilně připravovala oběd bohatý na všechny složky podněcující mozkové buňky k maximálnímu výkonu. V zástěře u sporáku a uplakaná od krájení cibule jsem podávala i já poměrně slušný výkon. V tom do kuchyně vstoupila „studentka“ a spruzeně se zhroutila ke stolu. „Tak co, jak to jde?“, snažila jsem se o sounáležitost. „To se nedááááá, nebaví mě toooo“. Pokračuji v empatii: „To dáš, jsi chytrá. Jaké je zrovna téma?“ „Kvalita života lidí po padestáce. Jaká asi tak může bejt? Vždyť to už je jako bejt mrtvej, nééé?“ V té době mi bylo něco málo po čtyřicítce. Otočila jsem se k tomu individuu a zařvala: „A vééén. Dneska bez oběda!“  Vzápětí jsem si uvědomila, že jejích „dvacet dva“ mělo také právo na názor a já jsem to měla zvládnout líp. Neměla jsem se na ní za její názor zlobit, měla jsem jí zkusit podat lepší obrázek lidí, co už mají něco za sebou, a zlepšit reputaci padesátníků v očích byť jednoho mladého člověk. Možná by i tu zkoušku udělala s přehledem. 

Pro mě to byla zkušenost a teď vlastně zdroj k zamyšlení. Témat, která se nabízejí, je bezpočet. Vybírám namátkou z těch, co mi teď letí hlavou a na která se můžete těšit. 

  • Proč si muži vybírají „jednoduché“ ženy
  • Proč si ženy vybírají „macha“
  • Proč si muži vybírají „sirény“
  • Jaký věkový rozdíl ještě vztah unese
  • Žena 50+ a mladší muž
  • I sedmdesátníci touží po „dvacítkách“
  • Muži a jejich „druhé vrhy“
  • Značka „Český muž“
  • Role mužů a žen v rozvratu
  • Emancipace, Mee too a štípanec do zadku

... a tak dále.

Byla bych ráda, kdyby se prostřednictvím této platformy rozvinula jakási diskuse nad těmito tématy. Abychom zkusili některá „tabu“ otevřeně pojmenovat a upřímně sdílet. A to při zachování těch nejpřísnějších pravidel slušného slovníku a výběru slov a respektu k citlivosti tématu.

Pojďme do toho.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!



Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnotilo: 8

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvek



To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved