Mít vše hotovo - umění produktivity

Název: Mít vše hotovo
Název originálu: Getting Things Done: The Art of Stress-Free Productivity
Autor: David Allen
Překlad: David Krásenský
Počet stran: 400
Vydalo nakladatelství: Jan Melvil, 2016

Dnes Vám předkládám slavnou knihu od slavného myslitele na poli osobní produktivity, Davidy Allena. Je to sympatický chlápek.



Kniha Vám předkládá velmi sofistikovaný systém, jak si přeorganizovat život a jak docílit maximální efektivity. 

Jako v každé knize, najdete v ní několik komentářů "známých" osobností. Ty knihu schválí, vychvalují a v podstatě říkají, že dokud ji nepřečetli, tak nežili, nebo maximálně jenom napůl.

Odcituji jeden za všechny: "Nejlepší kniha s cennými radami pro život i práci za tento rok...moje oblíbená příručka o organizování života. Mít vše hotovo....pomáhá vybudovat nové duševní schopnosti, potřebné v dnešní době multitaskingu a přetížení".

Kniha popisuje, jak si nově zorganizovat práci, projekty, život. Rozloží Vaše činnosti na prvočinitele a potom je začne postupně skládat do systémů. Snaží se Vás přesvědčit, abyste si osvojili celou řadu návyků. Bezesporu užitečných. Klade na Vás v tomto směru ale podle mého názoru neadekvátní požadavky.

Vše, co nám David Allen v této knize doporučuje jsou skvělé rady. Domnívám se ale, že pokud se snažím plánovat a systematicky pracovat a sbírat a třídit informace, mým cílem je práci udělat co nejefektivněji. V co nejkratším čase a s co nejlepším výsledkem. Maximální kvalita a kvantita za co nejkratší čas. Možná, že se mýlím, ale toto je moje jednoduchá představa produktivity.

Sofistikovaný systém

Kniha přichází s naprosto sofistikovaným systémem jak se chovat, jak sbírat a třídit informace, jak je používat a nepoužívat. Jak plánovat práci, jak jí dělat a nedělat. Prostě dokonalý systém jak se dobrat výsledku. Každá jednotlivá rada je zcela neoddiskutovatelně správná a rozumná.

Podle mě bohužel pro praktický život v podstatě nepoužitelný. Pokud byste se chtěli začít podle rad této knihy řídit, strávíte několik let přestavbou a přeorganizováním svého dosavadního života a skončíte zcela vystresovaní u svého psychologa. To v lepším případě. V horším u psychiatra. 

Tato kniha bohužel nepočítá s tím, že má člověk nějaké návyky, zvyky a že pracuje na konkrétní práci ve specifickém pracovním prostředí. Jedná se o návod na dokonalý systém pro systém, ale ne pro návod použitelný pro praktický život. Jak pracovní tak osobní.

Každý z nás má svoje návyky a cesty, jak pracovat a jak být více, či méně efektivní. Každý z nás se určitě může zlepšit.

Pokud hledáte rady, jak svůj pracovní a osobní život zefektivnit, nemohu Vám tuto knihu doporučit. Systém, který nabízí je příliš sofistikovaný a složitý. Nebudete se zabývat efektivitou, ale tvorbou systému, jak být možná efektivnější. 



A v našem věku si myslím, že hledáme spíše to, jak věci zjednodušit a ne udělat složitější. 

Díky za pozornost.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnotilo: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvek



To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved