R.I.P. Gorby!

30.8.2022 zemřel Michail Gorbačov. Vždycky jsem měl pocit, že v jeho případě většina lidí nedoceňuje, co pro nás – Čechy, Evropany, celý svět - udělal. Jsem mu za to vděčný.

Řada lidí léta rozumovala o tom, co prý myslel, co chtěl, co a jak se mu nepodařilo a jak to všechno bylo jinak… To byly ale jen úvahy těch lidí. Důležité jsou VÝSLEDKY.Vždy jsem obdivoval lidi, kteří dokázali něco nemožného a zároveň pozitivního. Gorbačov je jedním z nich. Říši zla, zavedený a fungující systém, který se nám (ale vlastně celému světu) zdál neotřesitelný, dokázal změnit. Jeden člověk změnil něco, co tu mělo být navždy!

Myslím, že si nikdo neumí představit, jak to bylo složité. Armáda, tajné služby, věrchuška – všem těm nahoře daný stav vyhovoval. Uměli se v něm pohybovat a mnozí ani nic jiného nikdy nezažili. Byl to komplexní fungující systém. Pak přišel jeden muž a za pár let bylo všechno jinak. Zdá se to jako zázrak. Ale byl to ten jeden muž, který ten zázrak ve skutečnosti způsobil.

Foto: AFP

Je mi úplně jedno, co si Gorbačov kdy myslel, co předpokládal, co z toho se naplnilo a co ne. Důležité je, že stovkám milionů lidí umožnil dostat se pryč ze stalinistického, doslova otrokářského systému. Dal jim svobodu. S tou pak naložili, jak uměli. My jsme se vrátili k demokracii, což bylo to nejlepší, co jsme mohli udělat.

Nebýt Gorbačova, měli bychom tu v lepším případě stav, jaký je dnes v Bělorusku. Omezenou svobodu, omezené volby, omezené možnosti, stát zasahující do všeho. A také takovou životní úroveň.

Naštěstí to dobře dopadlo a my tak už přes 30 let žijeme v jednom z nejdemokratičtějších, nejbezpečnějších a nejbohatších států světa. 

Díky, pane Gorbačove!

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Hodnotilo: 3Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekNově zvolený prezident se ujme úřadu za

Nejnovější komentáře k příspěvkům

UVÍZLI JSME V SÍTÍCH :-)

To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved